Pustí Ústí do ligy, nebo ne? Ostatní kluby jsou, zdá se, proti

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 5. 2012 14:05
Problémem je předpotopní ústecký stadionek, který nesplňuje podmínky nejvyšší soutěže ani omylem. On totiž vlastně nesplňuje ani ty druholigové.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Fotbalisté FK Ústí nad Labem vyhráli druhou ligu. Sportovně si tedy vybojovali postup mezi elitu. Jenže je tu problém.

Tím problémem je předpotopní ústecký stadionek, který nesplňuje podmínky nejvyšší soutěže ani omylem. On totiž vlastně nesplňuje ani ty druholigové.

Takže existují hned tři varianty řešení:

1) Ústí bude hrát první ligu, ale někde u „sousedů“, tj. v Teplicích nebo v Chomutově.

2) Ústí zůstane ve druhé lize na svém stadionku, na který opět dostane pro tuto soutěž výjimku.

3) Ústí bude přeřazeno až do třetí nejvyšší soutěže.

Záležet bude na stanovisku svazových orgánů. Takový Miroslav Pelta, předseda asociace, to v neformálním rozhovoru s reportérem Insideru odhadnul na variantu 2), tedy na setrvání Ústí ve druhé lize.

Malinko jasněji by snad mohlo být už dnes večer. Od 16 hodin zasedá Licenční komise Fotbalové asociace ČR, která bude posuzovat způsobilost klubů II. ligy, včetně potenciálních kandidátů mezi elitu. Hledí se přitom na ekonomickou situaci i kvalitu stadionu.

Podklady pro licenční komisi připravuje v tomto ohledu jiná svazová komise, ta pro stadiony a hrací plochy. „Současný stadion Ústí samozřejmě neodpovídá regulím, ale my se domníváme, že platí pravidlo, že kdo nemá stadion, ale zahájil už zjevně příslušné kroky k rekonstrukci, může hrát své zápasy na jiném stadionu i v jiném městě,“ říká Petr Voženílek, předseda komise pro stadiony.

Odkazuje na reguli, díky které Ústí už jednou do nejvyšší soutěže postoupilo. Před dvěma  lety slíbilo, že stadion přestaví, odehrálo sezonu v Teplicích - a zase spadlo. Aniž by mezitím ohledně ústeckého stadionu proběhl  jakýkoli, byť mikroskopický posun vpřed.

Z neformálních rozhovorů Insideru s představiteli ligových klubů vyplývá, že se tímto chováním Ústí cítili podvedeni a podruhé už na stejnou hru nepřistoupí.

„Žádná možnost hrát na stadionu v jiném sídle letos v regulích není,“ říká navíc licenční manažer Stanislav Rýznar.

„My si myslíme, že to pravidlo hrát jinde nikdo nezrušil. Naše komise jednala s ústeckým primátorem a vedením ústeckého klubu. Už mají stavební povolení, bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele,“ vypráví Radek Novotný z komise pro stadiony.

Jak vidno, licenční manažer na straně jedné a zástupci komise pro stadiony na straně druhé se zjevně neshodnou. Rozsoudí je soutěžní ředitel FAČR Ivo Lubas? „Před několika dny jsem se zúčastnil zasedání Ligové fotbalové asociace (= všechny kluby I. a II. ligy) a tam jsem nabyl dojmu, že kluby rozhodně nejsou nakloněny žádným výjimkám.“ Zcela jasné slovo sám za sebe ale Lubas nevyslovil.

Dnes by mělo být známo důležité stanovisko licenční komise svazu. Její předseda Bohuslav Pavlík ho odmítl jakkoli předjímat. Kdyby tady touha Ústí po nejvyšší soutěži narazila na odmítnutí, může ještě severočeský klub zkusit odvolání k tzv. licenčnímu tribunálu. V něm zasedá mj. předseda svazu Miroslav Pelta, generální sekretář Rudolf Řepka nebo soutěžní ředitel Ivo Lubas. Tam už by měl padnout finální verdikt.

Druhým postupujícím ze druhé ligy je Jihlava. Ta by snad měla po vybudování vytápěného trávníku podmínky ligy splnit. Na případný licenční neúspěch Ústí čekají v závětří Sokolov a  Brno.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy