První stopa z Křetínského tašky. Podezřelé sázky na konkrétní zápas

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 9. 2012 14:52
Při pátrání po přísně tajeném obsahu černé tašky, v níž spolumajitel Sparty Daniel Křetínský přinesl důkazy o nové aféře v tuzemském fotbalu, narazil deník Insider na první konkrétní stopu.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Při pátrání po přísně tajeném obsahu černé tašky, v níž spolumajitel Sparty Daniel Křetínský přinesl důkazy o nové aféře v tuzemském fotbalu, narazil deník Insider na první konkrétní stopu.

Podle toho, co nám potvrdil vysoce důvěryhodný zdroj, fotbalová asociace vyšetřovala, zda sázkařská mafie ovlivnila zápas jarní části loňské ligy Plzeň – České Budějovice.

Není úplně jasné, zda Křetínský nasbíral a šéfovi fotbalového svazu Miroslavu Peltovi předal důkazy prokazující vinu konkrétních lidí. Ale připomeňme, že s ovlivňováním zápasů sázkaři se pracuje jako s jednou z hlavních verzí příběhu.

O co ve zmíněném utkání šlo?

Fotbalová asociace už na jaře přiznala, že systém monitorující sázky, do něhož má její zmocněnec přístup, signalizoval podezřelé okolnosti u jednoho utkání. Připustila, že šlo o „utkání nejvyšší soutěže“, ale neprozradila které.

Média spekulovala o zápase Plzeň-Olomouc (0:4), v němž outsider překvapivě vysoko zvítězil na hřišti tehdy úřadujícího mistra. Pravda ale byla jiná.

„Tím vyšetřovaným zápasem bylo utkání Plzeň - České Budějovice (4:0),“ řekl deníku Insider zdroj, který si přeje utajit svou identitu. Případ tehdy dostala na stůl i Policie České republiky.

Šlo o to, že monitorovací systém zachytil nestandardně vysoké sázky na to, že v utkání padne hodně branek. Konkrétně čtyři a více. Podezřele vysoké vklady byly zaznamenány jak před utkáním, tak i o poločase zápasu, kdy na stadionu svítilo skóre 2:0. To vše se odehrálo na asijském sázkařském webu.

Zápas Plzeň - České Budějovice byl tím nejpodezřelejším, co se tedy na jaře v českém profi-fotbale událo. Je pravděpodobné, že právě informace spojené s tímto utkáním mohla tajemstvím opředená Křetínského černá taška obsahovat, i když to se Insideru nepodařilo zjistit ze dvou na sobě nezávislých zdrojů.

Ani Pelta, ani Křetínský (Sparta) dosud obsah dokumentů nezveřejnili. Šéf fotbalové asociace je předal řediteli protikorupční policie.

Zdroj Insideru uvádí, že podezření tehdy nesměřovala k týmu Plzně, ale především k mužstvu hostí.

Jak se podařilo zjistit, k problematice tzv. „fixing-matches“ vydala UEFA manuál, v němž upozorňuje na to, že v této souvislosti existují tři rizikové skupiny hráčů: začínající fotbalisté, problémoví fotbalisté a fotbalisté na sklonku kariéry.

Například Tomáš Řepka, který v utkání nastoupil v obraně Českých Budějovic, by splňoval dva body této charakteristiky, mezi veterány se řadí i jeho spoluhráči Rudolf Otepka nebo Roman Lengyel.

„Jeden jarní zápas Gambrinus ligy skutečně byl podrobně zkoumán. Technický ředitel asociace Dušan Fitzel a předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková studovali jeho videozáznam, ale konstatovali, že na základě ničeho nelze prokázat, že by utkání bylo záměrně manipulováno. Informaci o tom, o které utkání šlo, vám ale nejsem oprávněn sdělit,“ řekl Insideru na přímý dotaz Martin Synecký, bezpečnostní  manažer FAČR.

Odmítl jakkoli reagovat i na informaci našeho zdroje, že šlo o duel Plzeň - České Budějovice.

Zápas, který přímým přenosem vysílala televize, měl velmi divoký průběh - a zjevných hrubých chyb se v něm dopustili rozhodčí. Ti totiž chybně uznali góly Plzně na 2:0 a na 3:0. V prvním případě přehlédli Bakošovo hraní rukou, ve druhém pak jasný ofsajd před Daridovým gólem.

Připomeňme, že existovalo podezření, že sázkaři měli manipulovat výsledek tak, aby v zápase padly nejméně čtyři branky.

Zápas jako hlavní arbitr řídil nejlepší český sudí Pavel Královec.

Chyby ale dělali zejména jeho asistenti. „Padla branka a já provinění proti pravidlům neviděl, tak jsem ji uznal. Čtvrtý sudí Ardeleanu mě upozornil, že došlo k hraní rukou, tak jsem branku zrušil, ale vzápětí se přihlásil asistent Radek Kocián, který mi sdělil, že si je na milion procent jistý, že domácí útočník Bakoš míč rukou nezasáhl a branka byla regulérní.“

Královec dal na asistenta Kociána a branku chybně uznal. Třetímu gólu zase předcházel ofsajd. „Ale asistent Hájek mi ho nesignalizoval,“ řekl den po utkání Královec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy