Objev dne - Ta věta pro sociální demokraty nevyznívá vůbec dobře. "Evropské prostředky měly směřovat na reklamní kampaň ČSSD v Ústeckém kraji.“
Sepsalo ji do oficiálního dokumentu ministerstvo pro místní rozvoj, když prověřilo jeden ze sporných projektů hrazených z evropských peněz. Shodou okolností jde o stejný projekt, kvůli němuž skončil ve vazbě náměstek ústecké hejtmanky, severočeský kovboj ČSSD Pavel Kouda.
Jde o ukázkovou ilustraci, jak se dají evropské projekty manipulovat, a zmíněná poznámka ministerstva nejspíš naznačuje, že projekt s krkolomným názvem Propagace rekultivovaných a revitalizovaných území v Ústeckém kraji byl pro případné vytažení peněz ideální.
Ale od začátku.
Mediální kampaň propagující rekultivaci krajiny poškozené hnědouhelnými doly si prosadil Ústecký kraj a také ji předkládal k proplacení dotačnímu úřadu. Pochybnosti vzbuzovala už samotná suma, na kterou byl projekt vyčíslen. Činila 43 milionů, což je na místní poměry i plánovaný rozsah kampaně obří cifra.
Samotný projekt by navíc v regulérní soutěži o evropské peníze jen stěží obstál. Vždyť někdejší severočeský úředník přes evropské dotace Leo Steiner veřejně mluví o tom, že mu bylo uměle zvýšeno bodové hodnocení, aby vůbec prošel. A že se body opravdu přidávaly, dokládá dokument, který Insider k popisovanému případu přikládá.
Firma Rema Média, které mělo přitéct plných 30 milionů, nadto vznikla účelově pro tento projekt, a to pouhé tři týdny před vypsáním výběrového řízení. Osobními vazbami na náměstka Koudu se její zástupci ani netajili.
Další doklady pak naznačují, že bylo vše připraveno tak, aby se veřejné peníze v kampani utopily v každém případě – tedy i kdyby se u Bruselu neuspělo. Smlouvy s jednotlivými dodavateli zakázky totiž vůbec neobsahovaly jindy standardní ustanovení, že kraj má právo od projektu ustoupit, pokud na něj eurodotaci nedostane.
Význam takového „opomenutí“ se koneckonců ukázal už v létě, kdy ministerstvo financí skutečně (jako podezřelý a rizikový) odmítlo projekt proplatit a ústecké krajské zastupitelstvo obratem schválilo, že se stejně alespoň zčásti zaplatí z rozpočtu kraje. Předčasné zastavení projektu a ukončení smluv zástupci kraje odmítli. Měli k tomu v ruce stanovisko najatých právníků, kteří takový postup výslovně nedoporučili.
V tomto bodě Insider zjistil, že právní rady neposkytl vedení kraje nikdo jiný než advokátní kancelář, v níž působí místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. Ta dnes od projektu dává ruce pryč a o zákulisí projektu prý nic neví. „My jsme k tomu přišli až poté, co byly smlouvy uzavřeny, a jen jsme zpracovali právní analýzu jednotlivých variant, jak postupovat. A to ještě jen na základě dokumentů, které nám byly předloženy. To bylo vše,“ říká.
Mediální kampaň, na niž kraj nakonec z rozpočtu vydal dvacet milionů korun, označují zákulisní hráči severočeské politiky v rozhovorech pro Insider výslovně jako jeden z těch, které měla část místní ČSSD připravené na financování nadcházející předvolební kampaně. Upozorňují, že to byl právě zatčený náměstek Kouda, kdo se za celý projekt nejvíc bral a snažil se ho stůj co stůj protlačit.
„V podstatě se o tom nikdy nevedla žádná hlubší debata, jestli je to vůbec pro kraj potřeba,“ popsal jeden z místních politiků. „Nikdo to samozřejmě neřekl otevřeně, ale mezi řádky jsme všichni věděli, že jsou za tím volby. Někteří lidé z kandidátek si sháněli peníze sami, šlo to mimo Lidový dům. A co přesně o tom politici z liďáku věděli nebo nevěděli, to už je mimo nás,“ dodal.
Jeho svědectví je však anonymní a stejné je to s výroky dalších svědků, které Insider k případu získal.
Podezřením, že z těchto dotačních peněz měla být financována kampaň sociální demokracie, se podle nejnovějších informací Insideru zabývá i policie. „Je to jedna z věcí, po které jdeme. Ale zatím k tomu nic bližšího nemůžeme říkat,“ potvrdil jeden z detektivů.
Svědčit na policii však nikdo nechce. „Podívejte, tady se to dělá všechno keš. Jak vám můžu předložit důkaz o předání peněz v igelitce?“ osvětlil to další z hráčů severočeského zákulisí.