Prodej miliardového Štiřína je v poslední fázi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 5. 2013 13:43
Prodej vládního zámku Štiřín, jehož účetní hodnota přesahuje 300 milionů korun, se blíží. Úřady už dokončily prověřování vlastnických smluv, které připravovaný prodej umožní.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Prodej vládního zámku Štiřín, jehož účetní hodnota přesahuje 300 milionů korun, se blíží. Úřady už dokončily prověřování vlastnických smluv, které připravovaný prodej umožní. Nyní se chystá další krok, v zásadě jde o formalitu, kdy se bude nemovitost nabízet dalším státním organizacím.

O prodeji Štiřína mluví ministr zahraničí Karel Schwarzenberg od svého nástupu do funkce v roce 2010. Ale i když se volební období posunulo do poslední čtvrtiny, jeho úřad je stále ve vyjádřeních kolem prodeje velmi opatrný.

„Ministerstvo zahraničí může potvrdit informaci, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dokončil prověřování nabývacích titulů nemovitosti. Zároveň však nadále platí mnohokráte opakovaná pozice ministerstva, že Štiřín se v tuto chvíli neprodává,“ uvedlo na dotaz Insideru tiskové oddělení ministerstva zahraničí.

Další kroky k prodeji ale úřad chystá. „Podle zákona je nejprve nutné uskutečnit nabídkovou povinnost ostatním organizačním složkám státu, příprava tohoto materiálu si však vyžádá určitý čas,“ potvrdili z Černína.

I slova ministra Schwarzenberga lze interpretovat tak, že se jeho úřad ještě do voleb o prodej pokusí. „Nevím, závisí to na poptávce,“ uvedl na dotaz, zda se bude zámek prodávat ještě v tomto volebním období.

Už koncem loňského roku ale první ministrův náměstek Jiří Schneider řekl poslancům na zasedání zahraničního výboru sněmovny, že o zámek „nebude žádná velká přetahovaná“ v tomto kole řízení, kdy by se o nemovitost mohl přihlásit jiný státní úřad.

Proti prodeji zámku bojuje jeho bývalý ředitel Václav Hrubý. Trvá na tom, že byl začátkem května odvolán právě kvůli tomu, že odmítal podepsat prohlášení, že nemovitost je pro stát nepotřebná. Naopak ministerstvo jeho konec ve funkci zdůvodnilo chybami v hospodaření.

„Slyším to již podruhé. Poprvé v r. 1999, když jsem odmítl vyrobit pro Karla Srbu, sekretáře ministra Kavana, falešné důkazy o tom, že ministr Zieleniec uplácel novináře. A nyní – opět jsem odmítl – tentokrát podepsat protokol o tom, že majetek zámeckého areálu je pro organizaci Zámek Štiřín nepotřebný nebo že přestal být veřejný zájem na tom, aby tento majetek byl ve vlastnictví státu,“ řekl Insideru emotivně Hrubý.

V březnu minulého roku zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) informace o porušení zákona ve Štiříně. Jeho pracovníci například uzavřeli podle úřadu v rozporu se zákonem leasingovou smlouvu na auto, čímž zámek neoprávněně čerpal přes 350 000 korun ze státního rozpočtu.

Nejasná je v tuto chvíli i cena barokního areálu s několika kongresovými sály, rybníky a parkem v anglickém stylu. Účetní hodnota má být 329 milionů korun, mluví se ale o tom, že hodnota nemovitosti přesahuje miliardu.

Česká diplomacie ve prospěch prodeje argumentuje tím, že se pro rozsáhlé prostory těžko hledá využití. Štiřín například zůstal bez hostů i během českého předsednictví Evropské unii, kdy stát pořádal desítky schůzek, konferencí a dalších setkání v rámci sedmadvacítky.

Štiřínský zámek se na přední místa v médiích dostal už před deseti lety, kdy s ním byla spojena jedna z politických afér éry premiéra Miloše Zemana – jeho tehdejší poradce Jaroslav Novotný byl totiž ve vážném podezření, že vydíráním chtěl přimet ředitele Hrubého, aby vyrobil falešné důkazy proti ministrovi zahraničí Josefu Zieleniecovi.

Ve stejné době pak novináři vypátrali, že na Štiříně byla několik měsíců funkční odposlechová zařízení, a to i v konferenčních sálech, které používaly zahraniční delegace. Případ nebyl nikdy objasněn.

Tereza Šídlová

 

 

Právě se děje

Další zprávy