Proč se stínová vláda ODS rodí v bolestech a proč ji má posílit Václav Klaus...

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 3. 2014 12:03
…tedy Václav Klaus junior, který by měl v nové stínové vládě ODS mluvit jako odborník na resort školství.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Jméno exprezidentova syna, který nedávno opustil post ředitele gymnázia PORG pro neshody s bývalým šéfem ČEZ Martinem Romanem (je v dozorčí radě gymnázia), se objevovalo v pozadí jako "úvaha" už delší dobu. "Vím, že se o něm uvažovalo, ale jestli to nakonec klaplo, to už netuším," říká jeden z vlivných členů ODS.

Teď to zjevně klaplo: jméno Václava Klause mladšího potvrdil dobře informovaný zdroj ze špiček ODS.

Sám Václav Klaus ale na dotazy neodpovídá a šéf občanských demokratů Petr Fiala si složení svého týmu ponechává také zatím pro sebe. Tápou zatím tak nejen spolustraníci, ale dokonce i už potvrzení členové budoucího stínového kabinetu.

"Nevíme o tom vůbec nic, Fiala si to připravuje všechno sám," říká další zdroj.

"Dostal na to mandát, aby to sestavil sám," vysvětluje ale jeho kolega.

Deník Insider se z rozhovorů s šesti vlivnými představiteli ODS (pod slibem anonymity) pokusil zmapovat atmosféru, ve které stínová vláda vzniká. Z těchto rozhovorů pak vyplývají následující základní okolnosti, které Insider dokresluje citacemi svých zdrojů:

Stínová vláda, nebo "odborníci"?

Předně ještě není jasné, jak bude své stínové ministry sama ODS nazývat.

"Je otázka, jestli tomu budeme říkat stínová vláda, nebo nějaký sbor odborných mluvčích. Trochu se bojíme, abychom při tom slabém zastoupení ve Sněmovně nebyli směšní."

Exministři, poslanci, nebo "ti druzí"?

Pnutí ve straně vyvolává otázka, jak tento "kabinet odborníků“ vůbec sestavit. Už jméno Václava Klause vyvolalo u jednoho z našich zdrojů velké pochybnosti (není ani straník). U některých straníků teď sílí dojem, že by se stínový kabinet měl konstituovat především z řad poslanců, jejichž řady po předčasných volbách notně prořídly (z pěti desítek v minulé Sněmovně na momentálních pouhých 15).

Počin s Klausem mladším ukazuje, že Petr Fiala nehodlá lovit jen mezi poslanci. Totéž platí i o druhém muži, kterého zdroje z nitra ODS označují jako už jasného: o Martinu Kubovi, exministru průmyslu, který vedl stranu od pádu Petra Nečase až do letošního kongresu ODS. Kuba se na podzim do Sněmovny nedostal a na kongresu do "nového" vedení ODS ani nekandidoval. Přesto ve vládě s největší pravděpodobností zakotví.

Jinak z bývalé Nečasovy vlády zbývají už jen dvě (zatím nepotvrzená) jména, která by přicházela v úvahu: Petr Bendl, který ale ztratil pozici jedničky Středočechů z řad ODS, a Zbyněk Stanjura, který momentálně řídí klub poslanců za občanské demokraty.

"Budou tam muset být nějací nestraníci."

Tlaky a protitlaky

A konečně je jasné, že přestože si předseda ODS Petr Fiala připravuje všechno sám, jak tvrdil už výše citovaný vlivný člen ODS, samotné sestavování stínového kabinetu vyvolává vášně a pnutí uvnitř ODS.

Také proto definitivní podobu zřejmě stále ještě nemá.

"Ta stínová vláda se změnila snad už padesátkrát."

Dokládá to i skutečnost, že ODS plánovala představit svůj kabinet v pondělí, nakonec to ale přesunula podle informací Insideru až na pátek.

"Zatím se to drží pod pokličkou, protože tam jsou nějaká kontroverzní jména."

Následující výroky pak dokládají, že otazníky vzbuzuje jak jméno Klause, tak Kuby:

"Třeba s Kubou je ten problém, že se budou ve straně bát, jak to bude vypadat na veřejnosti."

"To snad ne, proč zrovna Klause? Vždyť není ani ve straně!"

V pátek se zřejmě složení Fialova stínového kabinetu definitivně dozvíme. Pak ale začne ta nepoměrně těžší práce: přesvědčit veřejnost (a média), proč by se o názory jeho členů vůbec měla zajímat.

Lucie Kudláčková, Jan Němec

 

 

Právě se děje

před 56 minutami

Čína rozšiřuje detenční tábory pro Ujgury. Nová analýza odhalila 60 zařízení, dalších 14 je ve výstavbě

Čína podle nové zprávy australské organizace ASPI (Australian Strategic Policy Institute) rozšiřuje svoji síť detenčních center, v nichž jsou drženi příslušníci ujgurské menšiny, píše dnes BBC. Podle ASPI se v provincii Sin-ťiang na západě Číny nachází patrně 380 takovýchto zařízení, což je o 100 více, než se odhadovalo dříve. Stejný australský institut již dříve upozorňoval, že Čína nutí tisíce Ujgurů pracovat v továrnách, které dodávají výrobky světovým značkám.

Čína argumentuje tím, že se v Sin-ťiangu snaží bojovat proti chudobě a nábožensky motivovanému terorismu, a tvrdí, že lidé v zařízeních dostávají pracovní školení, které jim zlepšuje vyhlídky na profesní uplatnění.

Například list The Washington Post ale detenční centra, jimiž podle lidskoprávních organizací prošel nejméně milion lidí, nazval koncentračními tábory. O jejich přibližné podobě si lze udělat představu z videa natočeného potají přímo v zařízení jedním ze zadržených ujgurských mužů a nedávno zveřejněném na portálu BBC.

Nová analýza ASPI vznikla na základě satelitních snímků, rozhovorů s očitými svědky, zpráv v médiích i oficiálních dokumentů. Přes 60 z nově odhalených zařízení vzniklo mezi červencem 2019 a červencem 2020, dalších 14 je stále rozestavěných. Asi polovina ze všech nových center má vysoké zabezpečení, což by mohlo podle autora zprávy Nathana Rusera vypovídat o jejich posunu k vězeňskému charakteru. Ruser také uvádí, že výsledky zprávy jsou v rozporu s tvrzeními oficiálních čínských představitelů o tom, že všichni "zaškolovaní program do konce roku 2019 ukončili".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Oběti zneužívání v německé katolické církvi dostanou odškodné až 50 tisíc eur

Oběti sexuálního zneužívání v katolické církvi v Německu dostanou v budoucnu na základě žádosti odškodné až 50 tisíc eur (téměř 1,4 milionu korun). Oznámil to v západoněmecké Fuldě na závěr podzimního shromáždění Německé biskupské konference její předseda, limburský biskup Georg Bätzing.

Biskupská konference před dvěma lety zveřejnila studii, podle níž mezi lety 1946 a 2014 nejméně 1670 katolických duchovních zneužilo 3677 nezletilců převážně mužského pohlaví. Podle agentury DPA je to ale pokládáno za pouhou špičku ledovce.

Platby mají být jednorázové a rozhodovat o nich má v každém jednotlivém případě nezávislé grémium. Oběti navíc mohou získat i náhradu nákladů na léčbu nebo partnerské poradenství.

Sedmičlenné centrální grémium, které bude o odškodněních rozhodovat, má být obsazeno nezávislými osobnostmi, muži i ženami. Má jít o odborníky z oblasti lékařství, práva, psychologie a pedagogiky. Členové orgánu nesmí být zaměstnáni u církve, protože na ní mají být nezávislí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy