Poptávka po kávě roste, Brazílie s Kolumbií zvyšují vývoz

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 6. 2014 11:16
Nejvíce se vyváží do Spojených států, následuje Německo, Itálie a Japonsko
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Dobrá káva přijde vhod i v létě. Výhledy letošní produkce kávy se v poslední době zlepšily a ceny kávy Arabica i Robusta na trzích po řadu týdnů klesají z dubnových maxim. Tam je dostalo sucho v Brazílii v prvních měsících tohoto roku. Srážky se však naštěstí dostavily a slibují doplnění zásob kávy. My se pak můžeme těšit, že vonící černý nápoj chybět nebude.

Nad šálkem kávy může být zajímavý pohled, jak se obchodu s kávou dařilo v posledních dvanácti měsících.

Na pořadí největších světových exportérů kávy se prakticky nic nezměnilo. Největší exportní zemí je tradičně Brazílie následovaná Vietnamem a Kolumbií (viz graf).

Proti předchozím dvanácti měsícům jsou čísla povětšinou rostoucí. Z Brazílie se vyvezlo o téměř 10 % více kávy, z Kolumbie dokonce o více jak třetinu. Export z Vietnamu naopak ztrácí necelých 8 %.

Exportní data jsou převážnou měrou určena a ovlivněna výší produkce kávy, od které je odečtena vlastní spotřeba. Ukazují objem kávy, která je dodána na mezinárodní trh.

Ani pořadí zemí dovážejících kávu nedoznává podstatných změn. Absolutní jedničkou jsou Spojené státy. V závěsu za nimi je Německo a s větším odstupem Itálie a Japonsko (viz druhý z grafů).

Proti minulému období importy rostou, např. o 17 % v případě Japonska nebo o necelá 3 % v USA. Německo zatím dovezlo naopak o necelých 7 % méně.

V případě importů by bylo chybné interpretovat objem dovezené kávy současně jako velikost spotřeby, a to zejména u velkých dovozců. Ve statistice je zde totiž spojen objem kávy určené k uspokojení domácí poptávky (spotřeby), ale i objem, který se zpracovává a dále re-exportuje například v rámci zásobení kavárenských řetězců, které působí po celém světě.

Buď jak buď, pokud rostou celková importní čísla (meziročně o 0,9 %), znamená to, že světová spotřeba opravdu roste.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy