Pobaltí spustí televizi proti ruské propagandě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 5. 2014 20:14
Mnoho pobaltských Rusů totiž žije v informačním ghettu vlastního jazyka a v nynější ukrajinské krizi je vystaveno tvrdé ruské propagandě.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Dobrá ruskojazyčná televize s kvalitním a vyváženým zpravodajstvím a vkusnou zábavou může být důležitou zbraní proti ruské propagandě v Pobaltí, kde žijí početné ruské menšiny. Alespoň si to myslí lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevičs.

„Rusům žijícím uvnitř hranic Evropské unie je třeba nabídnout alternativní příběh. Ne jinou propagandu, ale korektní informace o tom, co se děje na Ukrajině i v unii,“ vysvětlil Rinkevičs v rozhovoru pro Insider a HN na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mnoho pobaltských Rusů totiž žije v informačním ghettu vlastního jazyka a v nynější ukrajinské krizi je vystaveno tvrdé ruské propagandě.

Lotyšská a litevská vláda nedávno zakázala vysílání ruských televizních kanálů na svém území – kvůli šíření rasové nenávisti. Sama Riga zvýšila financování vlastního ruskojazyčného kanálu. „Malá pobaltská země nemůže sama konkurovat ruským zdrojům. Když spojíme síly a dostaneme pomoc z EU, může to být dobrá alternativa,“ podotkl Rinkevičs.

Rozhovory mezi řediteli tří pobaltských státních televizí prý směle pokračují a připravují už byznysmodel pro společný kanál. Zbývá ale vyjednat politickou podporu. „Lotyšská vláda ji dává,“ řekl k tomu ministr.

Podle odhadu estonské veřejnoprávní televize by si provoz takového kanálu vyžádal 2,5 milionu eur od každé ze tří zemí, a kvůli omezeným rozpočtům proto bude nutná žádost u Evropské unie.

Do Pobaltí nedávno zamířily malé americké jednotky a Severoatlantická aliance zásadně posílila ochranu vzdušného prostoru. Podle Rinkevičse sice žádný ukrajinský scénář Lotyšsku nehrozí, Pobaltí ale potřebuje od aliance podporu například ve formě stálé přítomnosti vojsk NATO. „Nemusí to být jen Američané, ale i další ve formě rotace,“ doplnil Rinkevičs. Sám přitom očekává, že na zářijovém summitu ve Walesu bude nějaký balíček dlouhodobé podpory pro Pobaltí ze strany NATO schválen.

Lotyšsko také podle něj zvýší své výdaje na obranu a tři pobaltské státy navíc oživí svoji dřívější vojenskou spolupráci. Ukrajinská krize zároveň urychluje některé dlouhodobé společné projekty v Pobaltí. „Do konce května by mělo padnout rozhodnutí třeba o terminálu na zkapalněný plyn,“ dodává.

Martin Ehl

 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Senát bude za dva týdny volit nového šéfa ÚOOÚ, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Premiér Pobřeží slonoviny zemřel na infarkt, bylo mu 61 let

Premiér Pobřeží slonoviny Amadou Gon Coulibaly, který byl v nadcházejících říjnových prezidentských volbách považován za jednoho z favoritů, ve středu zemřel. Podle agentury DPA to oznámila vláda.

Místní televize RTI uvedla, že jednašedesátiletý Coulibaly během zasedání kabinetu utrpěl infarkt. Bylo to první jednání kabinetu, kterého se zúčastnil po návratu z několikatýdenního léčení ve Francii. Zde již v roce 2012 podstoupil operaci srdce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy