Pobaltí spustí televizi proti ruské propagandě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 5. 2014 20:14
Mnoho pobaltských Rusů totiž žije v informačním ghettu vlastního jazyka a v nynější ukrajinské krizi je vystaveno tvrdé ruské propagandě.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Dobrá ruskojazyčná televize s kvalitním a vyváženým zpravodajstvím a vkusnou zábavou může být důležitou zbraní proti ruské propagandě v Pobaltí, kde žijí početné ruské menšiny. Alespoň si to myslí lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevičs.

„Rusům žijícím uvnitř hranic Evropské unie je třeba nabídnout alternativní příběh. Ne jinou propagandu, ale korektní informace o tom, co se děje na Ukrajině i v unii,“ vysvětlil Rinkevičs v rozhovoru pro Insider a HN na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mnoho pobaltských Rusů totiž žije v informačním ghettu vlastního jazyka a v nynější ukrajinské krizi je vystaveno tvrdé ruské propagandě.

Lotyšská a litevská vláda nedávno zakázala vysílání ruských televizních kanálů na svém území – kvůli šíření rasové nenávisti. Sama Riga zvýšila financování vlastního ruskojazyčného kanálu. „Malá pobaltská země nemůže sama konkurovat ruským zdrojům. Když spojíme síly a dostaneme pomoc z EU, může to být dobrá alternativa,“ podotkl Rinkevičs.

Rozhovory mezi řediteli tří pobaltských státních televizí prý směle pokračují a připravují už byznysmodel pro společný kanál. Zbývá ale vyjednat politickou podporu. „Lotyšská vláda ji dává,“ řekl k tomu ministr.

Podle odhadu estonské veřejnoprávní televize by si provoz takového kanálu vyžádal 2,5 milionu eur od každé ze tří zemí, a kvůli omezeným rozpočtům proto bude nutná žádost u Evropské unie.

Do Pobaltí nedávno zamířily malé americké jednotky a Severoatlantická aliance zásadně posílila ochranu vzdušného prostoru. Podle Rinkevičse sice žádný ukrajinský scénář Lotyšsku nehrozí, Pobaltí ale potřebuje od aliance podporu například ve formě stálé přítomnosti vojsk NATO. „Nemusí to být jen Američané, ale i další ve formě rotace,“ doplnil Rinkevičs. Sám přitom očekává, že na zářijovém summitu ve Walesu bude nějaký balíček dlouhodobé podpory pro Pobaltí ze strany NATO schválen.

Lotyšsko také podle něj zvýší své výdaje na obranu a tři pobaltské státy navíc oživí svoji dřívější vojenskou spolupráci. Ukrajinská krize zároveň urychluje některé dlouhodobé společné projekty v Pobaltí. „Do konce května by mělo padnout rozhodnutí třeba o terminálu na zkapalněný plyn,“ dodává.

Martin Ehl

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy