Plány nového sportovního obra z Prahy placeného (zčásti) Moskvou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 7. 2012 11:16
Na nově vzniklý Sportovní holding Praha můžete nahlížet z různých úhlů. Třeba trochu emotivně: je to dosud nejhmatatelnější důkaz o pronikání ruských zájmů do tuzemského sportu.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Věta na úplném konci prohlášení o zrodu Sportovního holdingu Praha byla docela nenápadná, asi jako když přijde podzim do Krušnohoří.

„Dále tato společnost plánuje rozvíjet i jiné sporty na vrcholové úrovni, stejně tak se bude věnovat rozvoji mládeže a marketingu,“ psalo se v oznámení, jehož hlavním poselstvím tehdy v červnu bylo sdělení, že hokejové kluby HC Lev a Sparta se spojují.

Na nově vzniklý Sportovní holding Praha můžete nahlížet z různých úhlů.

Třeba trochu emotivně: je to dosud nejhmatatelnější důkaz o pronikání ruských zájmů do tuzemského sportu. Asi jako když se v Premier League poprvé dozvěděli, že Rus (bože můj, ochraňuj královnu!) Roman Abramovič koupil Chelsea. Na rozdíl od příznivců klubu Petra Čecha ale sparťané ani nevědí, kdo je jejich Abramovičem.

Další pohled může být stroze podnikatelský.

Majitel Sparty (stále jím ještě je, i když z ní couvá) Antonín Charouz podle toho, co Insider ví, si nedávno pochvaloval, že letos poprvé ho Sparta nebude stát žádnou korunu navíc. Roky předtím do ní tekly jeho miliony jak voda z otevřeného kohoutku. (A ne vždy to bylo něco platné, dodají škodolibí slávisté.) Cena za tuto úlevu je obvyklá, alespoň v drtivé většině obchodních transakcí to tak bývá – pokles Charouzova vlivu ve Spartě.

Ale jeden pohled na Sportovní holding Praha je přece jen zajímavější než ostatní, kterých bychom mohli přidat ještě mnoho. Je to pohled na budoucí úmysly tohoto uskupení, už proto, že se o nich tak málo mluví.

A to se už dostáváme k nenápadné větičce zmíněné na úvod. „Jinými sporty“, jak se o nich píše, může být třeba basketbal. Sportovní holding už konzultoval svůj postup s Miroslavem Janstou a v tomto případě nikoliv jako se šéfem ČSTV, ale s Janstou – majitelem jediného skutečného basketbalového velkoklubu v Česku, Nymburku. Po hokejových týmech by tedy basketbalový mohl být dalším, kdo v nějaké podobě skončí pod střechou Sportovního holdingu Praha.

V hlavách lidí zapojených do Sportovního holdingu se podle informací Insideru rodí i další kroky. Například: vybudovat finančně i sportovně tak silnou organizaci, aby byla schopna postavit v Praze úplně novou víceúčelovou halu.

A zmínka o marketingu v téže větě? Dá se předpokládat, že Sportovní holding spolkne postupně i marketingovou agenturu BPA, nebo alespoň tu její část, která se věnuje hokeji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy