Paní premiérová se ukázala na veřejnosti. Ale jen na chvilku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 3. 2014 21:18
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - "Manželka počítá s tím, že na klíčové veřejné události by mne doprovázela," sliboval novopečený premiér Bohuslav Sobotka v polovině letošního ledna.

Trvalo to však rovné dva měsíce, než Olga Sobotková vyrazila na svou první oficiální návštěvu. Manžela doprovodila na návštěvě v Berlíně. A ani tam se veřejnosti a novinářům příliš neukázala.

Žena, které se v žertu přezdívalo „paní Colombová“, protože se na veřejných akcích po boku svého politicky aktivního manžela až dosud téměř neobjevovala, z oficiálního programu absolvovala pouze položení květin u Památníku berlínské zdi.

„Je to moje první cesta, těším se, jaké to bude,“ řekla usměvavá blondýna novinářům.

A to bylo vše - před dalšími dotazy ji doslova vlastním tělem uchránil mluvčí vlády Martin Ayrer. „Chceme, aby to bylo korektní,“ komentoval striktní opatření kolem premiérovy ženy.

Zatímco český premiér jednal s německým prezidentem Joachimem Gauckem, absolvoval přivítání s vojenskými poctami před budovou kancléřství nebo debatoval s kancléřkou Angelou Merkelovou, „první dáma vlády“ sama zamířila do Postupimi, na prohlídku zámku Sanssouci a posléze do budovy Spolkového sněmu.

S manželem se potkala jen na večeři. „Bohužel dnes toho času mnoho nebude, program je velmi nabitý oficiálními jednáními. My s manželkou už Berlín trochu známe, protože jsme měli ho navštívit jako turisti,“ komentoval první cestu s manželkou premiér.

Lucie Kudláčková

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy