Pád CME

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 10. 2013 14:46
Co stojí za pádem akcií společnosti, která vlastní i TV Nova
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Společnost Central European Media Entertainment (CME), které patří i česká TV Nova, vyděsila investory. Nejenže tento rok bude zase ve ztrátě a přitom slibovala zisk alespoň na úrovni jádrového zisku OIBDA, ale v nejbližších dvanácti měsících jí může chybět hotovost. Odborníci na akciový trh se shodnou, když říkají, že včerejší pád jejích akcií na burzách v Praze i v USA (ztratila během dne polovinu své hodnoty!) byl zasloužený.

Jakkoliv se následující vysvětlení může zdát populistické, jedná se stále ještě o neblahé dědictví bývalého šéfa společnosti Adriana Sarbu. Sarbuovi se podařilo českou TV Nova, která byla hlavním generátorem zisku celé společnosti, degradovat. Minul se svými pokusy tuto českou televizi balkanizovat (soudě podle nabízeného programu) a v odhadu českého reklamního trhu se dostal naprosto mimo realitu. Ten se mu za to patřičně odvděčil výrazným poklesem příjmů z reklamy.

Jeho rezignace v polovině letošního srpna znamenala úlevu a prakticky od té doby akcie společnosti začaly opět růst (viz graf). I přes právě prožívaný otřes je jeho odchod pro společnost nadějí, že chybná rozhodnutí budou opravena a i česká TV Nova se pokusí vrátit na výsluní.

Hlavním aktérem v prosazování potřebných změn by měl být současný největší vlastník akcií CME, americká společnost Time Warner. Stojí za dosavadní finanční pomocí firmě i za probíhajícími personálními výměnami. Nemůže se ale dopustit chyby? Právě k personální „politice“ je možné mít i nyní výhrady:

- Nebudou se chyby opakovat, když si akcionáři nechali Sarbua natolik přerůst přes hlavu, že mu ještě při jeho odchodu k 1. lednu 2014 vyplatí 5,4 mil. dolarů odstupného?

- Dokáže nové vedení překonat odtržení od reality, když se v jeho personálním obsazení s Čechy příliš nepočítá? Význam českého trhu ve skupině CME by si to zasloužil i přes své dočasné oslabení.

Odpověď asi sotva dostaneme do konce roku. Dva měsíce na obrat a na viditelné pozitivní výsledky asi stačit nebudou.

PETR HLINOMAZ

 

 

Právě se děje

Další zprávy