Muž, který změnil svět nůžkami. Prostě si vlasy umýt a jít

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 5. 2012 14:09
Vidal Sassoon patřil do nevelké skupiny kreativních jedinců, kteří definovali, co to znamená být moderní.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét – Ještě jsme málem všichni čekali na pana Vajíčka a lišku, co vystrčí čumák z kartonu s nápisem Kara, když do čerstvě vzkvétající branže televizní reklamy vstoupil kouzelník Vidal Sassoon. Pamatujete? Scéna ze sprch někde u plaveckého stadionu, napěněný šampon na vlasech a ruka, co odkládá plastovou modro-zelenou lahvičku. A především hlas, který nám říká, že si dotyčná chce „vlasy umýt a jít, a proto používá salon-šampón a kondicionér v jednom.“

Vidal Sassoon, wash and go.

Značka, s níž si u nás málokdo spojil konkrétního člověka. Anglického Žida Vidala Sassoona, "rockovou hvězdu" mezi kadeřníky, otce geometrických střihů, ale také bojovníka izraelské armády.

Zemřel ve středu ve věku 84 let; jeho tělo už dál nedokázalo vzdorovat dvouletému boji s leukémií.

Především ženy z celého světa mu vděčí za víc, než si myslí.

Byl to Vidal Sassoon (mimochodem, jméno pochází z latinského vitalis a patrně jej prosadil jeho otec Nathan, který do Británie emigroval z řecké Soluně), který usoudil, že nic není tak důležité jako správný sestřih.

V době, kdy svět zažíval boom laků na vlasy a tupíráky se prodávaly po tunách, přišel s radikální myšlenkou hladkých, lesklých, kaskádovitě navrstvených vlasů, které drží samy od sebe, čistě díky perfektnímu sestřihu.

"Pokusil jsem se osvobodit ženy od tyranie kadeřnických salónů,“ prohlásil kdysi ve zjevné narážce na účesy, které si ženy nedokázaly vytvořit samy doma. Anebo jen za cenu noci na natáčkách a zlakované helmy na hlavě.

Rosemary má účes

Vidal Sassoon usiloval o pravý opak. Vlasy začal stříhat tak, aby se dostal k základním úhlům, liniím a tvarům. První salón otevřel v roce 1954 v Londýně, o tři roky později o sobě dal citelně vědět úspěšnou spoluprací s módní průkopnicí Mary Quant, matkou minisukní.

Na svých přehlídkách chtěla, aby modelky ukázaly nejen nohy, ale také ramena. Vidal Sassoon pak vymyslel sestřih, který odhalil celou šíji, přičemž vlasům dovolil po bocích padat v koketních kaskádách. Na světě byl „bob“.

Hitem se jeho škola stala v 60. letech, kdy jej začínající herecká hvězda Mia Farrow požádala, aby ji ostříhal pro roli Rosemary v Rosemary má děťátko. Kraťoučký bob, za který dostal podle časopisu Forbes zaplaceno 5 tisíc dolarů, pak napodobovaly ženy po celém světě.

Podobně jeho slávu šířila i jiná tehdejší hvězda stříbrného plátna, Nancy Kwan. Hladký účes – nad krkem kratší, vepředu delší a střižený šikmo nad uši - vyšel v roce 1963 na titulce Vogue. Dnes jej známe pod spojením „klasický bob“. Pro Mireille Mathieu zase vymyslel „Halo“ - svatozář tupě sestříhaných vlasů kolem hlavy.

V šedesátých letech otevíral salóny po celém světě. Jejich slogan zněl „Pokud nebudete vypadat dobře, je to naše chyba“.

„Patřil do nevelké skupiny kreativních jedinců, kteří definovali, co to znamená být moderní,“ řekl Richard Martin, kurátor Metropolitního muzea umění, pro list The Washington Post.

Vojenský sestřih

Následovaly další úspěchy, další salóny, tři knihy – zejména knižní bestseller „Rok krásy a zdraví“, který sepsal s tehdejší manželkou Beverly -, televizní miniseriál, kontrakty, kterými své jméno propůjčil nejrůznějším pěstícím přípravkům na vlasy...

A tím vším se jako červená nit táhl Sassoonův boj proti antisemitismu.

Vidal Sassoon se narodil do židovské rodiny v Londýně. Otec – sukničkář - matku záhy opustil a ta, neschopna starat se o Vidala a jeho mladšího bratra z jednoho platu, umístila chlapce do židovského sirotčince. Strávili tam přes sedm let, od Vidalových tří do jedenácti let, přičemž matka je chodila navštěvovat maximálně jednou do měsíce. Poté se znovu vdala a chlapce přistěhovala k sobě, což ovšem přerušilo Vidalova studia. Dal se tedy do učení, matka mu zvolila obor kadeřnictví.

Během války se v chlapci něco zlomilo. Zřejmě za to mohly projevy britského politika Oswalda Mosleyho, asi nejvýznamnějšího představitele ostrovního fašismu, že se už v 17 letech přidal ke Skupině 43, židovské podzemní organizaci.

V roce 1948, když mu bylo 20 let, se připojil k Haganě (z níž se staly Izraelské obranné síly) a odešel bojovat do Arabsko-izraelské války. Vypukla poté, co Izrael vyhlásil svou nezávislost.

„Byl to nádherný pocit: Národ, který byl 2 tisíce let utlačován, začal sílit. Bylo nás jen 600 tisíc lidí, kteří měli svou zemi ubránit před pěti armádami, takže opravdu bylo co dělat,“ popsal později.

Co má a nemá cenu

V roce 1982 založil Mezinárodní středisko Vidala Sassoona pro studium antisemitismu (SICSA), jehož cílem bylo shromažďovat zprávy o antisemitských projevech ve světě.

Podporoval nejrůznější charitativní akce, začínající umělce, významně se podílel na obnově New Orleans po úderu hurikánu Katrina.

To už nevlastnil ani své kosmetické řady, ani salóny. Řetězec prodal firmě Regis Corporation, jméno Vidal Sassoon si pak koupil už na počátku 80. let gigant Procter & Gamble.

Sám Sassoon říkal, že stříhání ho stále baví, ale ke stáru se chce věnovat věcem, které považuje za zásadní. Třeba podpoře fotbalové Chelsea, které byl po celý život fanouškem. Ač žil v USA, Premier League sledoval naprosto pečlivě.

V módní branži ovšem zůstane tím, kdo zcela zásadně změnil způsob, jak se dá přemýšlet o účesu. „Dneska se to dá těžko pochopit, ale osvobodil nás všechny. Naučil nás, že stačí dobrý sestřih, prohrábnout vlasy a můžete jít,“ uvedla v magazínu Glamour bývalá modelka a nynější kreativní ředitelka amerického vydání Vogue Grace Coddington.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy