Masopust šel proti Chvalovskému. Po Peltově návštěvě ho to přešlo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 5. 2012 14:15
Nechybělo mnoho a slavný fotbalista Josef Masopust si mohl do svého bohatého životopisu připsat i roli předsedy Českomoravského fotbalového svazu.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Nechybělo mnoho a slavný fotbalista Josef Masopust si mohl do svého bohatého životopisu připsat i roli předsedy Českomoravského fotbalového svazu. Ale nestalo se tak, a to za poněkud tajemných (a temných) okolností.

O Masopustovi v tomto týdnu Insider píše proto, že se mu podařilo odhalit spis, který na Masopusta vedla vojenská rozvědka komunistického Československa. Ta se v něm zmiňovala o Masopustovi jako o svém spolupracovníkovi s krycím jménem Slalomář.

Ale zpět k dnešnímu příběhu ze života slavného fotbalisty, který vstřelil gól ve finále MS 1962 a ve vitríně má jako jeden ze dvou Čechů i Zlatý míč France Footballu.

Celé se to odehrálo v roce 1995. Masopustovi bylo tehdy 64 let a trénoval třetiligový Děčín.

Český fotbal tehdy svírala dusná atmosféra, v níž se vyhrotil spor mezi, řekněme, „starým“ fotbalem, vycházejícím ze struktury tělovýchovných jednot, a mezi novými dravci, bohatými majiteli klubů typu Petra Macha (Sparta), Vratislava Čekana (Žižkov) nebo Alexandra Komanického (Cheb).

Ti se vyznačovali tím, že nosili fialová saka, kouřili doutníky a neměli po kapsách menší bankovky než pětitisícovky. A chtěli fotbal ovládnout. Spor se proto vedl o to, zda členy fotbalového svazu mohou být i obchodní společnosti.

Vše měla rozštípnout valná hromada ČMFS. Proti dosavadnímu předsedovi Františkovi Chvalovskému tehdy Mach a spol. potřebovali postavit svého protikandidáta. A rozhodli se vytáhnout na piedestal právě legendárního fotbalistu Josefa Masopusta.

Jenže Masopust silný tlak, který na něj vyvinula druhá strana, nevydržel. Několik zdrojů Insideru z řad lidí, kteří tehdy český fotbal řídili, se shoduje na tomto příběhu:

Krátce před rozhodující valnou hromadou rozdrnčela zvonek Masopustova dejvického bytu nečekaná návštěva. Zvonil Miroslav Pelta, šéf jabloneckého klubu a tehdy Chvalovského muž na černou práci.

Masopust se měl toho večera dozvědět, že nestáhne-li kandidaturu na předsedu, dostane se do médií citlivá informace o Masopustově poklesku v jeho osobním životě. (Nemělo ovšem jít o Masopustovy kontakty s vojenskou rozvědkou, ale o incident z pozdější doby.)

Masopust každopádně vzápětí kandidaturu stáhl - a funkci předsedy fotbalového svazu obhájil František Chvalovský. Ano, to je ten podnikatel, který je nyní nepravomocně  odsouzen na 10 let vězení kvůli úvěrovému podvodu.

Spor s majiteli klubů se později podařilo vyřešit mírovou cestou. Do svazu mohly vstoupit i obchodní společnosti. Kluby pak získaly jistou, velmi omezenou míru možnosti rozhodovat si o některých záležitostech spojených s profesionálním fotbalem samy.

Tento status quo platil vlastně až do letošního roku. Dramaticky vyšší míru samostatnosti by klubům, jež reprezentuje jejich Ligová fotbalová asociace, měla přinést smlouva, kterou by s ní měl v dohledné době podepsat současný předseda fotbalového svazu.

A tím není nikdo jiný než Miroslav Pelta. Ano, ten pán, který tehdy večer zazvonil u dveří Masopustova dejvického bytu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy