Kvůli úředníkům muž skončil v exekuci. Dopisy mu posílali poštou místo „datovkou“

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 9. 2014 21:27
Na příhodu, kdy přecházel na červenou a nachytal ho policista, Ladislav Danko dávno zapomněl. Tři roky starý přestupek se mu náhle a dost tvrdě připomněl letos v červenci: soudním rozhodnutím, že mu exekutor smí zabavit majetek. Kvůli dluhu 2500 korun.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Na příhodu, kdy přecházel na červenou a nachytal ho policista, Ladislav Danko dávno zapomněl. Tři roky starý přestupek se mu náhle a dost tvrdě připomněl letos v červenci: soudním rozhodnutím, že mu exekutor smí zabavit majetek. Kvůli dluhu 2500 korun.

Ladislav Danko po několika týdnech vypátral, jak se to mohlo stát: úřady i soudy mu do té doby posílaly klasické dopisy, které se k Dankovi nikdy nedostaly – má totiž datovou schránku a komunikuje výhradně přes ni. Jedno vysvětlení zní, že jde jen o ojedinělý omyl – jakkoli mohl mít dost vážné následky. Zároveň ale naznačuje, že ačkoli datové schránky fungují už pět let, některým úředníkům se ještě jejich používání nevžilo.

Jste v exekuci. A neřekneme proč

Programátor Ladislav Danko se s papírovými dopisy rozloučil hned v listopadu roku 2009, kdy stát spustil ostrý provoz datových schránek. I proto, že většina schránek v jeho pražském dvanáctipatrovém paneláku nenese žádné jméno, a pošťačky tak prý často jen hodily balík dopisů na zem, ať si je obyvatelé přeberou. „Byl jsem tenkrát jedním z prvních. Na poště tehdy volali na ministerstvo, jestli vůbec jako Slovák smím datovou schránku mít,“ vzpomíná Danko.

Dva roky nato se odehrála v Českých Budějovicích historka s přecházením na červenou. Danko tehdy policistovi nezaplatil pětistovku pokuty a přestupek putoval na magistrát. Když tam po vyhlášené exekuci Danko volal, odmítli se s ním po telefonu bavit. Takže oficiálně požádal o kopii písemností ze svého přestupkového spisu.

Úředníci odmítli, prý musí přesně říct, jaké chce. Ale jak, když Danko nevěděl, co spis obsahuje? Nakonec se k dokumentům dostal – to pořád pod hrozbou, že u něj kdykoli může zazvonit exekutor.

Dopis od soudu putoval dva roky

Teprve v tuhle chvíli Danko zjistil, že rozhodnutí o pokutě mu úředníci poslali na papíře, a ne do „datovky“. Takže o ničem nevěděl. Na návrh, ať tedy exekuci vezmou zpět, nikdo z úřadu neodpověděl.

Seznam držitelů schránek je přitom dostupný na internetu a úředníci podle pravidel magistrátu musí předem prověřit, jestli poslat dopis klasicky, nebo do schránky. „Nelze vyloučit, že ke kontrole chybou lidského faktoru nedojde,“ říká zástupce vedoucího správního oddělení magistrátu Jan Kostík.

Jestli „lidský faktor“ selhal, tak u Ladislava Danka hned dvakrát. Programátor si všiml, že exekuční rozhodnutí soudu pro Prahu 4, které mu už tentokrát přišlo do datovky, je z roku 2012. Přitom dorazilo až letos v létě. „Asi se někdo probudil a poslal mi ho rychle znovu,“ přemýšlí Danko.

Ani místopředseda soudu Michael Květ neví, jak prodleva vznikla. „Bez podrobného studia spisu nemohu nic konkrétního uvést,“ říká Květ. Podle odborníka na datové schránky Jiřího Peterky se úřady i soudy pořád ještě učí se schránkami pracovat. „Dokonalé to není, a navíc je to nikdo systematicky neučí,“ vysvětluje Peterka.

Dankovi se nakonec podařilo exekuci zažehnat, protože dokázal, že se o trestu za přecházení na červenou nedozvěděl. I podle rozsudků Nejvyššího správního soudu má datová schránka v počítači přednost před papírovým dopisem. Ostatně právě proto ji stát zavedl – aby se firmy a lidé nemohli vymlouvat, že jim dopis nepřišel. Danko navíc nebude platit ani pokutu, po dvou letech je promlčená. A teď uvažuje, že bude chtít odškodnění za čas, o který kvůli chybě úředníků přišel.

Vojtěch Blažek

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy