Kvůli novým stavebním předpisům se do Hudečka pustilo i ministerstvo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 10. 2014 21:40
Ministerstvu vadí hlavně to, že stavební předpisy omezující velké reklamní plochy, které pražští radní schválili v polovině července, neprošly kolečkem u Evropské komise.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) má ve své „billboardové válce“ dalšího protivníka. Vedle části pražských zastupitelů, starostů městských částí a reklamních agentur má proti jeho novým stavebním předpisům výhrady i ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministerstvu vadí hlavně to, že stavební předpisy omezující velké reklamní plochy, které pražští radní schválili v polovině července, neprošly kolečkem u Evropské komise. „Vyzýváme hlavní město ke zjednání nápravy. Pokud ji nezjedná, budeme muset pozastavit účinnost nových stavebních předpisů,“ řekla v úterý HN první náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Klára Dostálová.

Podle magistrátu však MMR účinnost předpisů pozastavit nemůže. Ředitel Hudečkovy kanceláře Ondřej Boháč se v tomto bodu odvolává na právní posudky, které si magistrát nechával zpracovat.

Chaos v době volební

Praha má na nápravu podle správního řádu lhůtu 60 dní. Akceschopnost magistrátu však bude v následujících dnech nutně oslabená – tento víkend proběhnou volby do zastupitelstva magistrátu, které mohou politickou mapu v Praze zcela překreslit.

Z reakcí primátorova okolí je zřejmé, že se Hudeček s výhradami ke svému tvrdě hájenému materiálu nechce jen tak smířit. „Nám to zatím neoznámili, neznáme přesné důvody, co chce MMR napravit. Ale je zvláštní, že pokud mají problém, tak se nevyjádřili na jednom ze šesti společných jednání,“ uvedl včera odpoledne Boháč.

MMR posílalo na magistrát 87 připomínek už v době připomínkového řízení. Na většině z nich se dokázal resort s Prahou shodnout. Poslední čtyři sporné body vnímá Hudeček jako zástupný problém a minulý týden je nepřímo označil za výsledek nátlaku „billboardové lobby“.

Magistrát se již dříve vyjádřil i k možné námitce, která se týká schvalování předpisů Evropskou komisí. Podle garanta nových předpisů architekta Pavla Hniličky posílalo stavební předpisy k notifikaci EU jen jediné evropské město – Madrid. „Žádné jiné město to neudělalo. Navíc podle právníků se notifikace EU vztahuje jen na služby, nikoli technické normy,“ řekl Hnilička. Boháč zároveň dodal, že pokud bude Evropská komise od magistrátu požadovat zaslání předpisů, nemá primátor problém jí vyhovět.

Včera odpoledne ale Hudeček obvinil resort řízený hnutím ANO, že svou námitkou vstoupil do předvolební kampaně.

Primátor vs. reklamky

Pražští radní schválili nové předpisy letos v červenci. Primátor Hudeček je označil za „revoluční počin“, který hlavní město výrazně změní.

Nejviditelnějšími odpůrci pražských předpisů jsou reklamní společnosti. Nové nařízení totiž zakazuje v hlavním městě stavby pro reklamu větší než šest metrů čtverečních. V Praze by tak neměly přibývat žádné další billboardy. Během několika let by měly zmizet i ty, které jsou v Praze jen dočasně.

Největší reklamní agentura BigBoard se před měsícem pustila s Hudečkem do tvrdé bitvy, například přelepovala plochy s primátorovým obličejem. Jak už konstatoval soud, protiprávně.

Jakub Kalenský, Eliška Nová

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy