Když se kácí Less, lítají dluhy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 7. 2012 11:57
Tuzemská těžařská jednička, která vloni skončila poprvé v historii ve ztrátě, dluží, nebo donedávna dlužila hlavně svým menším obchodním partnerům.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Ještě vloni platil vzorně. Letos je však lesnický gigant Less Jana Mičánka podle obchodních partnerů s platební disciplínou na štíru.

Tuzemská těžařská jednička, která vloni skončila poprvé v historii ve ztrátě, dluží, nebo donedávna dlužila hlavně svým menším obchodním partnerům. Ten největší - státní podnik Lesy ČR – opakovaně ujišťuje, že jemu Less nic dlužen není.

„Ano, dluží nám. Už s nimi neobchodujeme,“ řekl o Lessu Miroslav Ostádal ze společnosti Sušické lesy a služby. Naposledy dodal Lessu dříví za půl milionu v dubnu. Splatnost faktury byla v půli června. „Čekáme, až bude 30 dní po době splatnosti,“ řekl Ostádal deníku Insider s tím, že potom zváží další kroky.

Podnět k vyhlášení insolvence ale sušické městské lesy nechystají. „O tom, že se takový krok chystá, se mluví delší dobu, my jsme se ale na tom nepodíleli. Věříme, že se domluvíme,“ tvrdí Ostádal.

Less v potížích není sám. Od začátku roku zkrachovalo 11 lesnických firem. O ochranu před věřiteli nedávno požádal třeba tuzemský dřevozpracovatelský závod Ploma.

„Když se nevyjasní situace kolem pozastaveného tendru Lesů ČR, nezbude mi než Less poslat do konkurzu," řekl už v listopadu Hospodářským novinám majitel holdingu Jan Mičánek. Pokud jde o dluhy, je však podle Mičánka bilance Lessu plusová. „Naše dluhy po splatnosti jsou rozhodně menší než to, co naši odběratelé dluží nám,“ tvrdí Mičánek. Souhrnnou sumu uvést odmítl, o konkrétních partnerech se bez hlubší analýzy nechtěl bavit. „Naše saldokonto má na výstupu zhruba čtyři tisíce partnerů,“ uvedl.

Z finanční tísně vloni Lessu 200 miliony korun pomohl Andrej Babiš, samotný holding je přinejmenším od letošního jara oficiálně na prodej. Svou dceřinou firmu Less & Biomass prodal už na jaře společnosti s anonymními akciemi.

„Za loňský rok, co jsem s nimi obchodoval, nemůžu říct křivé slovo. Ještě před měsícem mi ale dlužili 700 tisíc,“ tvrdí Milan Sopek z Obecních lesů Hrádek u Sušice. „Naštěstí už to je splaceno. Jsme příspěvková organizace, musel bych to hradit já,“ vzpomíná lesník. Také on přestal s Lessem obchodovat.

„Na Šumavě ještě před měsícem nezaplatili dříví za únor. Za duben a květen neplatili za služby ani těžařům a traktoristům,“ dodává zástupce profesního sdružení vlastníků obecních lesů, který si nepřál být jmenován. „O tom, že Less dluží, indicie jednoznačně mám. Každý vlastník si dá na takovou firmu pozor, my s ní nespolupracujeme už půl roku,“ dodal.

„Dlužili mi, ale bylo to nějakých 14 dní po splatnosti, už se to srovnalo,“ řekl podnikatel v lesní těžbě na Vimpersku Václav Kopf. „Dlužili mi někdy za květen, byly to ale směšné peníze do třiceti tisíc a byly dva tři dny po splatnosti,“ dodal podnikatel František Tichý, který pro Less pracoval s těžebním strojem.

Less jako ostatní smluvní partneři státních Lesů ČR musel složit v bance garance pro případ, že by se ocitl v insolvenci. Předem jimi ručí za dřevo, které vytěží ze státních lesů. Politička Kateřina Klasnová z Věcí veřejných se ale obává, že bankovní garance jsou nižší než hodnota dříví vytěženého v řádné smluvní lhůtě splatnosti. Lesům tak podle ní v případě hlubších potíží Lessu hrozí navzdory garancím velké ztráty. Tuto údajnou hrozbu ale Mičánek i Lesy ČR rozhodně odmítli.

Holding Less splácí úvěry zhruba za dvě miliardy, s finanční likviditou mu však příliš nepomohl ani rozjezd letošní těžby. Vyhrál sice zpožděné tendry Lesů ČR na 88 územních jednotkách, z většiny ale odstoupil, a musel proto zaplatit penále 60 milionů korun.

V kuloárech se spekuluje o tom, že Less dostal novou injekci od magnáta Babiše. „Není to pravda,“ odmítl to však Babiš stručně v SMS pro Insider. Také jeho lesnické společnosti Wotan a Uniles vloni skončily ve ztrátě.