Ještě jedna spekulace o výkyvech v dodávkách ropy do Česka navrch

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 4. 2012 10:11
Nestabilita v dodávkách ropy se v případných jednáních o prodeji vlastnických podílů v tuzemských rafinériích mohou objevit jako silný argument hrající Rusům do karet.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - V komentářích k výkyvům dodávek ruské ropy do Česka bylo vysloveno již více hypotéz, proč vlastně nastaly. Spory obchodníků o cenu, nedostatek ropy, geopolitické záměry Ruska i další. Připojme k nim ještě jednu spekulaci navrch.

Jak se trhy ve střední a východní Evropě (včetně Česka) proměnily z trhů tranzitních na cílové, pro Rusko se zlepšila ekonomická výtěžnost prodeje ropy. Rusové mohou chtít víc a současně omezit vliv tranzitních poplatků. Ale pozor. Nemuselo by jít jen o ceny ropy jako takové, ale také další zájmy v oboru.

Připomeňme expanzní plány ruské společnosti Lukoil v Česku z jara 2009. Do čela dceřiné firmy Lukoil CEEB se sídlem v Praze nastoupil nový evropský manažer Denis Rjupin. Pravda, byla řeč především o expanzi v síti benzinových stanic, které již Lukoil v zemi vlastnil. Nicméně zájem o podíl v tuzemských rafinériích zazněl také.

Zopakoval jej nepříliš dávno i prezident celé společnosti Lukoil Vagit Alekperov, a to v létě loňského roku v rozhovoru pro ČT24.  Konstatoval, že rozvoj Lukoilu v Česku nyní brzdí skutečnost, že zde nevlastní žádnou rafinérii. Připustil současně, že vzhledem k vyšším cenám v případné transakci není zájem Lukoilu bezprostřední.

Alekperov se tak vyslovil nedlouho poté, co italská Eni a ruský Gazprom jednaly v březnu 2011 o prodeji 32% podílu Eni v České rafinérské. Na prodej nedošlo. Dohodě mimo jiné bránil také Unipetrol, který v České rafinérské vlastní 51 %, o další podíly projevuje rovněž zájem a za určitých okolností na ně má i předkupní právo.

Konečně, čas od času se objeví spekulace o prodeji samotného Unipetrolu, či jeho části ze skupiny polského koncernu PKN Orlen, doposud vždy důsledně odmítnuté mateřskou společností. Ve zmíněných úvahách se obvykle objevují jména ruských firem jako zájemců.

Celkově se tak rýsuje obrázek, že nákup ropných, případně energetických aktiv v Česku není dlouhodobě ruským firmám proti mysli.

Nestabilita v dodávkách ropy, či naopak garance v zásobování ropou, se v případných jednáních o prodeji vlastnických podílů v tuzemských rafinériích mohou objevit jako silný argument hrající Rusům do karet.

 

Právě se děje

Další zprávy