Za kulisy událostí - I když je ve skutečnosti Bohuslav Sobotka jedním z hlavních poražených prezidentské volby, stane se s vysokou pravděpodobností na březnovém sjezdu opět předsedou ČSSD a povede socialisty jako lídr následujících parlamentních voleb.
Co však nemá jisté, je to, že se po předpokládaném volebním vítězství své strany stane premiérem. V posledním týdnu totiž padlo mnoho vět a stalo se několik událostí, které takový vývoj naznačují.
Například jeden ze Zemanovi blízkých lidí v sociální demokracii, místopředseda Zdeněk Škromach, po návštěvě u nastupujícího prezidenta řekl: „Byl jsem ujištěn, že bude (Miloš Zeman, pozn. red.) respektovat pozici vítěze voleb i toho, koho vítěz navrhne.“
Zvykové právo, že premiérem je automaticky předseda vítězné strany, bylo tedy zpochybněno.
Rozdělení funkcí premiér - předseda strany není v ČSSD novinkou. V době, kdy se vlády ujímal Jiří Paroubek, předsedou ČSSD dál zůstával odsunutý Stanislav Gross. Ale to nebylo po volbách, ale po Grossově bytovém megaskandálu.
Za další - pohled na pořadník návštěv sociálnědemokratických politiků u Miloše Zemana nikoho nenechává na pochybách, že vztahy mezi Sobotkou a jeho někdejším šéfem nejsou vřelé – předsedu zařadil nový prezident jako posledního z pozvatelných členů vedení. A nic na tom nemění ani to, že Sobotkova středeční návštěva se protáhla na dvě a půl hodiny.
Předtím se Miloš Zeman sešel se Zdeňkem Škromachem a Marií Benešovou, přednost dostal i Michal Hašek.
Zvolením Miloše Zemana Bohuslav Sobotka prohrál svou výhodu, kterou získal před deseti lety, kdy jako ministr financí a poslanec dopomohl po boku Vladimíra Špidly k nečekané porážce Miloše Zemana v parlamentní prezidentské volbě. Během Zemanova pobytu na Vysočině se pak dařilo zeslabovat jeho vliv v ČSSD.
To už neplatí, což dokazuje vzrůst popularity Marie Benešové. Ta najednou získala nominaci na místopředsedkyni strany v jinak pro ni ne příliš nakloněné středočeské ČSSD, která jinak patřila k hlavním podporovatelům Jiřího Dienstbiera.
Za jeho kampaň mimochodem Sobotkovi sociální demokraté utratili 16,3 milionu korun a navíc se v ní vůči Zemanovi a jeho příznivcům poměrně ostře vymezovali. Podle informací Insideru si dokonce Lidový dům nechal zpracovat studii, jak působí na voliče připomínání Zemanových dávných politických afér z druhé poloviny 90. let a z časů opoziční smlouvy.
Hodně o Sobotkových premiérských ambicích napoví březnový sjezd ČSSD, přesněji to, kdo bude zvolen do předsedova týmu ve vedení strany.
V současnosti totiž platí, že nikdo z místopředsedů není favoritem a jisté místo nemá ani Sobotkův statutární místopředseda Michal Hašek.
Pokud Sobotka uhájí ve vedení místa pro své věrné – například pro Jiřího Dienstbiera -, straně by to sdělilo, že ji dokáže ovládat. Při opačném výsledku sjezdu bude místo premiéra pro předsedu ohroženo.
K tomu jedna čerstvá epizodka z tohoto týdne.
Vyjednavači jednotlivých frakcí a zájmových skupin v ČSSD se shodují, že atmosféru sjezdu určí do značné míry Zemanův projev, který může rozbourat letos nadmíru složitě dojednávané dohody a vést k takzvanému „divokému hlasování“. Podle informací Insideru proto při přípravách sjezdu došlo i na diskusi, kam projev prezidenta zařadit – jestli před volbu nového vedení, nebo až za ni. I v tom má hlavní slovo Miloš Zeman a už je potvrzeno, že vystoupí první den sjezdu.
Martina Machová
Foto: Ludvík Hradilek