Grossovo angažmá se Královopolské Ria vyplatilo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 12. 2012 15:36
Rekonstrukce: Jen co se bývalý premiér Stanislav Gross před lety angažoval v převzetí brněnské společnosti Královopolská Ria, začala firma získávat lukrativní zakázky od polostátního energetického gigantu ČEZ.
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce - Jen co se bývalý premiér Stanislav Gross před lety angažoval v převzetí brněnské společnosti Královopolská Ria, začala firma získávat lukrativní zakázky od polostátního energetického gigantu ČEZ.

Firmě se i díky těmto zakázkám začalo lépe dařit, například za rok 2010 vydělala po zdanění 42 milionů korun.

Nejde o zcela nové informace, ve světle nejnovějších zjištění Insideru, jaké okolnosti měly prodej firmy do rukou Grosse a jeho známých provázet, je však dobré si je připomenout. Zejména proto, že i o nich byl sepsán notářský záznam, který se o zakázkách od polostátního ČEZu výslovně zmiňuje.

Jak už Insider ve včerejším vydání informoval, notářský zápis sepsal v roce 2010 likvidátor Petr Michek, který se detaily o prodeji Královopolské Ria podle svých slov dozvěděl od původního majitele Miloslava Vimra. Michek v dokumentu s odkazem na Vimrova slova tvrdí, že firmu koupil za 50 milionů korun Stanislav Gross a platilo se v hotovosti.

Všichni ostatní aktéři obchodu - včetně expremiéra - to striktně popřeli, doklady k finanční transakci ale zatím nepředložili.

Michek ve svém notářském záznamu, jehož autenticitu potvrdil prostřednictvím svého advokáta, navíc opět s odvoláním na Vimra píše, že prodej akcií provázely další dohody.

„Součástí tohoto obchodu je (pro Vimra) i možnost úzce spolupracovat s Královopolskou Ria na nových zakázkách, které získá od společnosti ČEZ díky svému novému majiteli JUDr. Stanislavu Grossovi a jeho dobrému známému panu Ing. Martinu Romanovi,“ stojí v notářském zápisu.

Na svých slovech by Michek, který je mimochodem korunním svědkem proti údajnému Toflovu gangu, podle advokáta ani zpětně nic nezměnil.

Jeho slova o zakázkách od ČEZ se shodou okolností skutečně potvrdila. Královopolská Ria od polostátní společnosti získala stamilionové zakázky na modernizaci elektráren.

Jak ČEZ, tak podnikatel Roman Němec, který dnes za Královopolskou Ria vystupuje, ale rozhodně odmítli, že by v zakázkách sehrálo jakoukoli roli jméno Stanislava Grosse. Byť to byl právě Gross, kdo se ještě coby Špidlův vicepremiér kdysi významnou měrou zasadil o jmenování Martina Romana do čela ČEZ.

Každopádně Stanislava Grosse už dnes v akcionářské struktuře Královopolské Ria či společnosti Conoscenza, která ji s politikem v zádech před lety koupila, nenajdeme. Oficiálně Gross i jeho známý Němec tvrdí, že politik svůj podíl v Conoscenze prodal, a přišel tak o jakýkoli vliv na Královopolskou Ria. Jestli to tak je i ve skutečnosti, ale s jistotou tvrdit nelze.

 

Právě se děje

Další zprávy