Fotbalová Sparta už zase nebude v televizi. Stanice si ji nevybraly

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 8. 2012 12:42
Svět je plný paradoxů. Ačkoli se z každého kola tuzemské fotbalové ligy vysílají hned čtyři zápasy, fanoušci fotbalové Sparty přijdou v krátké době už podruhé zkrátka.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Svět je plný paradoxů. Ačkoli se z každého kola tuzemské fotbalové ligy vysílají hned čtyři zápasy, fanoušci fotbalové Sparty přijdou v krátké době už podruhé zkrátka.

Přitom jich je podle výzkumu agentury Factum Invenio v republice nejméně milion. A zápasy Sparty mají z dlouhodobého hlediska logicky nejvyšší sledovanost.

Přesto 19. srpna žádná televize nevysílala utkání Sparta - České Budějovice. A kdo chce tuto neděli sledovat mač Sparta - Hradec Králové, musí buď do Generali Areny, anebo si zápas musí pustit na internetu.

V televizích opět nebude.

Skutečnost, že se nevysílal zápas s Řepkovými Budějovicemi, lze vyložit poměrně snadno. Duel se hrál kvůli disciplinárnímu trestu před prázdnými tribunami. A Nova si už ve druhém kole při zápase Sparta-Příbram (také povinně bez diváků) vyzkoušela, že přímý přenos bez atmosféry opravdu nevypadá v televizi dobře.

Ale že se nevysílá ani tuto neděli, kdy už na zápas s Hradcem diváci přijít mohou, je na první pohled kapku záhada. Mnohým fanouškům je určitě divné, proč se mají v pátek na Fandovi dívat na Teplice-Jablonec, v sobotu na ČT4 na Brno - České Budějovice, zatímco Spartu na svých obrazovkách neuvidí.

Potíž je skryta v tom, že Sparta nemůže utkání odehrát v jiném termínu než v neděli, podobně jako další pohároví účastníci, tedy Liberec a Plzeň. A v konkurenci mačů Liberec-Slavia (Nova Sport) a Dukla-Plzeň (ČT4) prostě Sparta neuspěla.

„V neděli nám přišel zajímavější zápas Liberec-Slavia. Až bude hrát Sparta s nějakým atraktivnějším soupeřem, jistě ji opět rádi zařadíme,“ říká Marek Kindernay, který má na Nově na povel kanály Nova Sport a Fanda.

Sparta, Liberec i Plzeň hrají zápasy Evropské ligy ve čtvrtek. Aby týmy měly alespoň nějaký odpočinek, nemohou hrát ligu dřív než v neděli. A pondělní termín zase tentokrát škrtly požadavky reprezentace. „Svaz se na nás obrátil, abychom náš tradiční pondělní přenos posunuli už na neděli, aby byli všichni reprezentanti z ligy už po víkendu k dispozici reprezentačnímu trenérovi na soustředění před utkáním s Dánskem,“ vysvětluje Pavel Čapek z České televize.

V předminulé sezoně byla Sparta s ligovými zápasy v televizi 28x, v minulé viděli diváci všechna její utkání.

„Vnímáme, že televize chtějí odvysílat zápasy všech účastníků soutěže. Vzhledem k tomu, že se Spartou se automaticky počítá jako s účastníkem bojů o titul, asi jednotlivé televizní stanice myslí na to, aby měly pro Spartu dostatečný prostor v jarní části soutěže, kdy se budou hrát ty nejdůležitější zápasy. Každopádně je to výjimečná situace, když se nevysílají dva domácí zápasy Sparty v řadě,“ říká Ondřej Kasík, ředitel komunikace Sparty.

Jeho slova sice naznačují, že televize mají povinnost odvysílat v průběhu ročníku zápasy všech účastníků soutěže, ale ve skutečnosti je to jinak.

„Dříve takové kvóty ve smlouvách byly. Teď už ale, myslím, vypadly, protože se při počtu čtyř zápasů vysílaných z jednoho kola jaksi logicky předpokládá, že se dostane na každého,“ vysvětluje Pavel Čapek z České televize.

Ve standardním režimu vysílá v pátek předehrávku Fanda (ze skupiny Nova), v sobotu ČT4, v neděli Nova Sport a v pondělí opět ČT4.

 

Právě se děje

Další zprávy