Fotbalistovi Kweukemu hrozí za jeho faul i trestní stíhání

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 5. 2013 14:09
Zkuste se postavit a zapřít se jednou nohou o zem. Zavřete oči a zkuste si představit, jak vám na holeň té nohy, o kterou se opíráte, vší silou svrchu dupne podrážkou boty běžící metrákový chlap. Zhruba to se stalo Radku Dosoudilovi, fotbalistovi Mladé Boleslavi. A holenní kost mu zlomil sparťan Leonard Kweuke. Ten teď z toho může mít pěknou polízanici.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport - Zkuste se postavit a zapřít se jednou nohou o zem. Zavřete oči a zkuste si představit, jak vám na holeň té nohy, o kterou se opíráte, vší silou svrchu dupne podrážkou boty běžící metrákový chlap. Zhruba to se stalo Radku Dosoudilovi, fotbalistovi Mladé Boleslavi. A holenní kost mu zlomil sparťan Leonard Kweuke. Ten teď z toho může mít pěknou polízanici.

A to hned ve dvou rovinách. Nejenže kauza skončila u disciplinární komise FAČR (po uzávěrce čtvrtečního vydání komise vynesla trest: stop na 12 zápasů), dlouhodobý trest může fotbalistovi z Kamerunu velmi zkomplikovat chystaný letní přestup. Celá kauza se navíc může dostat i k soudu. Nebylo by to v Česku poprvé, čistě teoreticky může jít Kweuke za svůj faul až na dva roky do vězení.

V běžné praxi se ale v podobných případech předchozí srovnatelné kauzy řešily podmíněnými tresty a náhradou škody v řádech desetitisíců či statisíců korun.

Když Jiří Beneš z TJ Sokol Hořiněves v regionální soutěži na Královéhradecku prošlápl Milanu Šimkovi z TJ Sokol Třebeš nohu tak, že mu způsobil tříštivou zlomeninu lýtka a přetržení vazů v kotníku, dozajista netušil, že tím tak trochu vstoupí do dějin českého fotbalu i českého práva.

Jeho případ se totiž dostal až k Nejvyššímu soudu, který 21. března 2007 vydal judikát, že z takovýchto zákroků lze vyvozovat trestní odpovědnost, a to včetně případů zaviněných z nedbalosti.

Soudy tehdy Beneše uznaly vinným, ale nevyměřily mu žádný trest. Zato v civilně-právním řízení pak následně soud prohrál a musel postiženému zaplatit náhradu škody ve výši 130 000 korun.

Půlroční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem „vyfasoval“ v roce 2009 Aleš Sokolík z Bartošovic na Novojičínsku. Ten totiž Radimu Výtiskovi přivodil otevřenou zlomeninu holenní a lýtkové kosti a poslal ho tím do invalidního důchodu. Soud Sokolíkovi zároveň nařídil zaplatit pojišťovně 40 000 korun a uhradit tak náklady na Výtiskovu léčbu. Podobných verdiktů už v Česku padlo víc.

„Fotbalový klub Mladá Boleslav v tuto chvíli nezvažuje, že by proti Kweukemu nějak postupoval právní cestou,“ řekl Insideru mluvčí klubu Jiří Koros.

Učinit tak ale stále může postižený fotbalista Radek Dosoudil. Případem se iniciativně mohou samy začít zabývat orgány činné v trestním řízení. Dosoudil paralelně může podat i civilní žalobu o náhradu způsobené škody. U profesionálního fotbalisty se v Česku taková škoda na jeho „pracovním nástroji“ u soudu zatím nevyčíslovala.

Kweukemu ale může jeho brutální faul vygenerovat i velkou komplikaci směrem k jeho další kariéře. Smlouva ve Spartě mu končí 30. června 2014 a lidé z vedení klubu se v neformálních rozhovorech s reportérem Insideru nijak netajili tím, že právě teď v létě je tedy optimální čas Kamerunce prodat.

Potíž je v tom, že v Gambrinus lize už zbývají jen čtyři zápasy. A Kweuke dostal trest, který toto období přesáhne, akutně tedy hrozí, že by si jeho část mohl odnést i na případné nové angažmá. Zájem o hráče, který kvůli disciplinárnímu trestu z předchozího působiště nesmí hrát, logicky klesne. Případně odpovídajícím způsobem klesne jeho cena...

Přenášení disciplinárních trestů ze země A do země B ovšem není automatická věc, záleží na konkrétním případu.

„Něco jiného jsou disciplinární tresty za doping či korupci. Tyto tresty všechny asociace povinně hlásí na FIFA a UEFA – a mezinárodní organizace si pak hlídají, aby si daný fotbalista trest skutečně odpykal a nehrál po dobu trvání takového trestu někde jinde,“ vysvětluje Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR. „Pokud jde o dlouhodobější tresty třeba za inzultace nebo za tvrdé fauly s následkem zranění, záleží na tom, jak si tu informaci předají ty dvě národní asociace, které by si hráče při jeho přestupu předávaly,“ vysvětluje Řepka.

„Na formuláři pro mezinárodní přestupy existuje kolonka pro dlouhodobé disciplinární tresty, tam by se takový trest vyznačil,“ doplňuje ho Petr Fousek, český znalec norem FIFA a UEFA.

„A v konečném důsledku by pak záleželo na stanovisku té cílové asociace, zda by hráčův trest, který by si přinesl z předchozího působiště, uplatňovala i ve svých soutěžích,“ dodává Řepka.

Pro zjednodušení uveďme hypotetický příklad:  Kweuke si čtyři zápasy „odsedí“ ve Spartě a pak přestoupí například do Turecka. Záležet bude na vedení turecké ligy či asociace, zda by Kweukeho nechaly hrát, nebo by si tam musel odpykat i zbývajících osm soutěžních utkání.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

Další zprávy