Eden chce hostit fotbalové Euro 2020. Ale tlačí ho nejen čas

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 4. 2014 20:58
Miliardu na rozšíření kapacity si prý vlastník stadionu sežene sám, od českého státu a Prahy chce jen organizační garance. Potřebuje je do pátku 25. dubna - a to může být problém.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Vlastník stadionu v Edenu chce spolupořádat fotbalové Euro 2020. Miliardu na rozšíření kapacity si prý sežene sám, od českého státu a hlavního města Prahy chce jen organizační garance. Pokud je nedostane do pátku 25. dubna, kdy UEFA uzavírá kandidatury, projekt padne.

Zejména hlavní město Praha váhá, zda projektu ukáže palec nahoru. Hledat příčiny nejistoty není obtížné: Vlastník stadionu je tak trochu z divokých vajec. Jednak není úplně jasné, komu stadion patří, jednak se kolem Edenu vrší řada kontroverzí.

Jednou z nich je aktuální zpochybnění smluv s Řebíčkovým fotbalovým klubem SK Slavia Praha. Klub by měl podle smluv za nájem ročně platit 3 miliony korun a 20 000 eur k tomu. Jenže kladenský advokát Václav Slavíček, který se prezentuje jako vlastník Edenu, chce víc.

„Stanovená výše nájemného je zcela neadekvátní a navíc Slavia ani nehradí své závazky spojené s užíváním předmětu nájmu, včetně úhrad celé řady služeb. Tento vztah je ve výsledku pro vlastníka arény ztrátový,“ řekl Slavíček pro deník Insider a HN.

Stadion postavila v letech 2006-08 společnost společnost E Side Property a pomohla si přitom emisí dluhopisů. Ty prodávala již zkrachovalá makléřská firma Key Investments. A jejími zákazníky byly mimo jiné i pražské radnice. Praze 13 už se její vklad vrátil, Praha 6 a zejména Praha 10 takové štěstí nemají. Už v roce 2024 je splatná jistina dluhopisů, jde o čtvrt miliardy korun. A z toho 200 milionů patří právě městské části Praha 10.

Úroky z dluhopisů sice vlastník stadionu splácí, ale v posledních letech se jeho hospodaření pohybovalo na úrovni prodělku 50 milionů korun ročně. Předpoklad, že se peníze do městských kasiček vrátí, je tedy mlhavý.

Navíc už k nelibosti Prahy 10 proběhla transformace ve vlastnické struktuře stadionu. Ten nyní drží společnost Vinet Invest, která je dcerou E Side. „My jsme tuto transakci právně napadli, soud nejprve vydal v náš prospěch předběžné opatření, nakonec ale transakci povolil. Podali jsme proti tomu stížnost k Nejvyššímu soudu,“ říká Jan Charvát, mluvčí Prahy 10. Obava, že se chce vlastník stadionu co nejvíc vzdálit svým věřitelům, je nabíledni.

Podle LN získal vlastník Edenu na financování plánované přístavby kapacity z 21 000 na 35 000 sedaček tzv. „áčkovou“ garanci od významné švýcarské banky. Vzhledem k tomu, že se bavíme zhruba o miliardě korun, je tu další argument zpochybňující tvrzení kladenského advokáta Václava Slavíčka, že skutečným vlastníkem stadionu v Edenu je on.

Obecně se předpokládá, že skutečným majitelem je někdo jiný, nejčastěji bývá skloňováno jméno Karla Pražáka, někdejšího manažera PPF.

Mimořádná aktivita směřovaná k možnosti pořádat tři nebo čtyři zápasy šampionátu, v nichž navíc ani nemusí hrát český národní tým, může mít jeden významný cíl: Pokusit se pořadatelstvím Eura opentlený stadion prodat ruskému investorovi, který už od listopadu vyjednává s Alešem Řebíčkem o tom, že si koupí jeho fotbalový klub, který na stadionu hrává.

Stadion a klub v jednom balíku, to by byla mnohem výhodnější koupě. A současný tlak na Řebíčka ze strany vlastníků stadionu už může být veden v součinnosti s Rusy. Těm jde o to, aby šel Řebíček dolů s cenou a věc se zrychlila. Nelze vyloučit, že s miliardou potřebnou k navyšování kapacity stadionu už do chystaného společného podniku přichází ruská strana.

Euro 2020 se bude hrát netradičním způsobem, UEFA ho rozprostře do 13 zemí, přičemž vedle standardně padesátitisícových arén dostanou příležitost i dva stadiony s alespoň 30 000 sedačkami.

A právě tahle varianta vzrušovala Miroslava Peltu, předsedu Fotbalové asociace ČR, který chtěl kandidaturu spojit s přestavbou stadionu na Strahově. Jenže od premiéra Bohuslava Sobotky, ke kterému si přišel pro tři miliardy, se vrátil s nepořízenou.

A v tu chvíli se probudili v Edenu, kam se nyní při fotbale vejde 21 000 diváků. „Studii o možném navýšení kapacity našeho stadionu na 35 000 míst máme připravenou už několik měsíců. Ty technické možnosti stále projednáváme. Vzhledem k časové tísni jde o velmi intenzivní jednání,“ říká Václav Slavíček.

V úterý by se případ Eden měl řešit na radě hlavního města Prahy, ve středu ho projedná Sobotkův kabinet. „Vláda se bude zabývat možností udělit kandidatuře státní garance například co do bezpečnosti. Rozhodně by ale v žádném případě nešlo o garanci investice do sportovní infrastruktury v privátním vlastnictví,“ zdůrazňuje Marcel Chládek, ministr školství.

V pátek pak na UEFA přijde na řadu definitivní uzávěrka kandidatur. Objeví se na stole Michela Platiniho i pražský Eden?

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy