Dopis vojína WikiLeaks prezidentu Obamovi: Udělal jsem to z lásky k vlasti

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 8. 2013 12:53
Obhájci odsouzeného Bradleyho Manninga, vojína WikiLeaks, chtějí už příští týden žádat o prezidentskou milost pro svého svěřence. Soud ve Fort Meade Manninga za vyzrazení statisíců tajných dokumentů odsoudil k 35 letům vězení. Přinášíme překlad Manningova dopisu, který napsal prezidentu Obamovi a v němž sám žádá o milost.
Foto: Tomáš Kunc

DokumentObhájci odsouzeného Bradleyho Manninga, vojína WikiLeaks, chtějí už příští týden žádat o prezidentskou milost pro svého svěřence. Soud ve Fort Meade Manninga za vyzrazení statisíců tajných dokumentů odsoudil k 35 letům vězení. Přinášíme překlad Manningova dopisu, který napsal prezidentu Obamovi a v němž sám žádá o milost.

Rozhodnutí z roku 2010 jsem učinil kvůli obavám o svoji zemi a svět, v němž žijeme. Od tragických událostí z 11. září 2001 je naše země ve válce.

Byli jsme ve válce s nepřítelem, který se rozhodl, že se s námi neutká na tradičních bojištích. Abychom čelili hrozbám, jimž jsme vystaveni my a náš způsob života, museli jsme přizpůsobit metody boje.

Původně jsem s těmito metodami souhlasil a jako dobrovolník jsem se rozhodl pomáhat při obraně své vlasti. Teprve když jsem pobýval v Iráku a denně četl tajné armádní zprávy, začal jsem pochybovat o etice toho, co činíme.

Tehdy jsem si uvědomil, že jsme – ve snaze čelit hrozbám nepřátel – zapomněli na lidskost. V Iráku a Afghánistánu jsme vědomě zvolili devalvaci lidského života.

Když jsme se zaměřili na ty, jež jsme považovali za nepřátele, občas jsme zabili nevinné. Kdykoliv jsme zabili nevinné civilisty, namísto přijetí odpovědnosti za své činy jsme se schovali pod pláštík národní bezpečnosti a tajných informací, abychom se tak vyhnuli odpovědnosti před veřejností.

V naší horlivé snaze zabít nepřítele jsme interně diskutovali o definici mučení. Bez řádného soudního procesu jsme na Guantánamu roky zadržovali podezřelé. Nepochopitelně jsme přivírali oči nad mučením a popravami, které prováděla irácká vláda. A ve jménu naší války s terorem jsme "spolkli" bezpočet dalších zákonů.

Ti, kdož jsou u moci, často své morálně pochybné jednání obhajují výroky o patriotismu. Když ale tyto výkřiky vlastenectví přehluší jakékoliv logicky zdůvodněné rozbroje, je to obvykle americký voják, kdo dostane za úkol splnit nějakou nekoncepční misi.

Náš národ už při upevňování demokracie zažil pár temných chvil. Stezky slz (přemisťování indiánů), případ Dreda Scotta (otrok, jenž se soudil o svobodu), mccarthismus a japonsko-americké internační tábory, abych některé z nich zmínil. Jsem si jist, že na mnoho akcí z doby po 11. září bude jednoho dne nahlíženo v podobném světle.

Jak jednou prohlásil Howard Zinn: "Neexistuje tak velká vlajka, aby zakryla hanbu ze zabíjení nevinných."

Chápu, že jsem svými činy porušil zákon. Lituji, pokud někomu ublížily nebo poškodily Spojené státy. Nikdy jsem nezamýšlel kohokoliv ranit. Pouze jsem chtěl pomoci lidem. Když jsem se rozhodl zveřejnit tajné informace, udělal jsem to z lásky ke své vlasti a smyslu pro povinnost k druhým.

Pokud odmítnete moji žádost o milost, trest si odpykám s vědomím, že za život ve svobodné společnosti je někdy potřeba zaplatit vysokou cenu. Rád ji zaplatím, pokud to znamená, že budeme moci žít v zemi, která je skutečně založena na svobodě a oddána tezi, že všechny ženy a muži jsou si rovni.

(Překlad: Aktuálně.cz)

 

Právě se děje

Další zprávy