Do Prahy se vrací častý host Clinton, ale tentokrát to nebude za hubičku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 5. 2012 14:27
Cenu „za Clintona” lze jen odhadovat. Podle amerických médií si však například bývalý státník přišel v roce 2010 na 10, 7 milionu dolarů za dvaapadesát placených přednášek.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - V minulosti jeho kroky do Česka vedly především za blízkým přítelem Václavem Havlem a teď po Havlově smrti přijíždí v čistě byznysové záležitosti.

Někdejší americký prezident Bill Clinton bude hlavní hvězdou plynárenského summitu Energy Gas Storage 2012, který na Pražském hradě a pod záštitou prezidenta Václava Klause pořádá česká soukromá energetická společnost CE Group.

Český byznys si ale Clintonovu účast, byť zaštítěnou českými politickými špičkami, na rozdíl od Havla musí zaplatit. A nepůjde zřejmě o malé peníze, průměrně Clinton přednáší za tři až čtyři miliony korun za vystoupení.

„Ano, panu Clintonovi vyplatíme honorář, jeho výši však nebudeme zveřejňovat. Nepřeje si to americká strana,“ řekla deníku Insider mluvčí summitu Daria Šťastná.

Podle svých slov se pořadatelská společnost CE Group spojila s agenty Billa Clintona přes e-mail, nakonec se ale za ním museli její zástupci vydat osobně do New Yorku. Clintonova účast se dojednávala celé měsíce.

Manžel americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové má do Prahy přijet ve středu, přicestuje vlastním leteckým speciálem. Svou řeč pronese ve čtvrtek večer ve Španělském sále Hradu.

Ale už od pondělka do Prahy přijíždí početná delegace, která se mu bude starat o pohodlí.

Clintona v USA zastupuje prestižní americká agentura Harry Walker. V nabídce nájemných řečníků nemají její agenti jen expolitika Clintona, ale například také popovou celebritu číslo 1 a frontmana skupiny U2 Bona, který se angažuje v humanitárních aktivitách.

U Harryho Walkera si firma či instituce může „objednat“ třeba i neúspěšného prezidentského kandidáta Ala Gorea, který se proslavil obhajobou teorie globálního oteplování.   V Paroubkově éře se Gorea pokoušela do Česka přivézt (a zřejmě i přes stejnou agenturu) sociální demokracie, ale nakonec se s ikonou zelené lobby nedohodla.

Clinton bude prý v Praze hovořit o svém pohledu na energetické otázky.

„Velmi si vážíme toho, že při příležitosti konání summitu můžeme v Praze přivítat bývalého amerického prezidenta, pana Billa Clintona. Není to jen otázka jeho vztahu k České republice, co nás vedlo k takovému pozvání a ve svém důsledku k přijetí našeho pozvání ze strany pana prezidenta. Je to i o tom, že si v energetice máme s americkými partnery co říci,” uvedla mluvčí z CE Group.

Cenu „za Clintona” lze jen odhadovat. Podle amerických médií si však například bývalý státník přišel v roce 2010 na 10, 7 milionu dolarů za dvaapadesát placených přednášek. Průměrný honorář někdejšího nejmocnějšího muže světa je tak v aktuálním přepočtu asi čtyři miliony korun.

CE Group je soukromá firma zaměřená na energetiku, provozuje společnost Česká plynárenská. V současné době se podílí na vybudování rychlého zásobníku zemního plynu v lokalitě uranového dolu Rožná a také pracuje na projektu plynovodního propojení mezi českou a rakouskou soustavou plynovodem Mozart.

Clinton nebude jedinou hvězdou summitu. Pořadatelé slibují i bývalého prezidenta Ruska Dmitrije Medveděva. Každopádně ale přijede generální ředitel ruského energetického gigantu Gazprom.

 

Právě se děje

Další zprávy