Chrenkovo impérium poroste

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 2. 2013 15:52
V této prognóze se projevuje loňské spojení zdravotních pojišťoven Metal-Aliance a České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP), která je personálně propojena s Chrenkovou sítí nemocnic Agel. Nový subjekt vybere podle analýzy, kterou si nechal připravit ministr zdravotnictví Leoš Heger, ze zdravotního pojištění více peněz, než se původně předpokládalo.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Ministr zdravotnictví Leoš Heger upozornil kolegy ve vládě, že se letos výrazně rozroste a posílí zdravotnický byznys ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.

V této prognóze se projevuje loňské spojení zdravotních pojišťoven Metal-Aliance a České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP), která je personálně propojena s Chrenkovou sítí nemocnic Agel. Nový subjekt vybere podle Hegerovy analýzy ze zdravotního pojištění více peněz, než se původně předpokládalo.

Hegerův úřad přitom už před zmíněnou fúzí uvedl, že po sloučení obou pojišťoven vznikne silný a bezprecedentně bohatý gigant, kterému nebude moci konkurovat ani dosud největší tuzemská pojišťovna VZP. O té naopak Heger ve stejné zprávě píše, že ji čeká krize a že její finanční problémy budou letos vrcholit.

Podle Hegera si ČPZP letos připíše příjmy z pojištění převyšující částku 23,03 miliardy korun, už díky spojení s Metal-Aliance přiteklo navíc 1,6 miliardy.

To by ji rázem s minimálním odstupem dostalo na třetí místo za Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra. Ta podle prognóz vybere letos o 84 milionů více, ale ČPZP má v průměru téměř nejnižší výdaje za jednoho svého pojištěnce.

Ke konci roku 2012 přitom měla ČPZP na účtu základního fondu zdravotního pojištění, ze kterého se hradí péče o pacienty, částku 2,7 miliardy korun. Pro srovnání VZP na stejném účtu disponovala 100 miliony korun. A zatímco VZP stačí rezervy na šest a půl hodiny, ČPZP zůstanou až 61 dní.

Deník Insider už loni napsal, že si Heger nechal zpracovat analýzu, která upozorňovala na to, že nová pojišťovna získá zhruba třetinu pojištěnců v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a těsně se v tomto ohledu v těchto regionech přiblíží i VZP.

Heger ve zprávě uvádí, že příliv nových klientů ještě zvýší problém, který má zdravotnický systém s propojením mezi ČPZP a největší tuzemskou soukromou sítí nemocnic Agel.

Analýza ministerstva zdravotnictví říká, že významná část peněz z účtu nové pojišťovny se rozpustí právě ve zdravotnických zařízeních Agelu. Přitom Česká průmyslová zdravotní pojišťovna letos počítá s tím, že za péči o své klienty zaplatí částku 22,6 miliardy korun.

Největší zdravotní pojišťovnu VZP naopak zasáhne třeba odchod více než 80 tisíc pojištěnců, čímž přijde o 2,3 miliardy korun

Radek Nohl

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy