ČEZ, transparentnost nade vše

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 2. 2013 14:42
Je to asi týden, co se ČEZ na tiskové konferenci k vývoji v Bulharsku zaklínal transparentností tvorby cen elektřiny a zejména pak vírou v ní ze strany bulharských institucí. Měla dát objektivně za pravdu postupům a chování firmy ČEZ v Bulharsku. Dnešní ranní tisková konference k výsledkům za rok 2012 naopak mohla u někoho vzbudit otázku, jak to s tou transparentností myslí ČEZ doma.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa - Je to asi týden, co se ČEZ na tiskové konferenci k vývoji v Bulharsku zaklínal transparentností tvorby cen elektřiny a zejména pak vírou v ní ze strany bulharských institucí. Měla dát objektivně za pravdu postupům a chování firmy ČEZ v Bulharsku. Dnešní ranní tisková konference k výsledkům za rok 2012 naopak mohla u někoho vzbudit otázku, jak to s tou transparentností myslí ČEZ doma.

O co jde?

Kámen úrazu je ve výhledu hospodaření společnosti ČEZ na rok 2013. Konkrétně v míře očekávaného poklesu zisků, ale bez bližšího vysvětlení. Nelze se tak vyhnout pochybnostem, že si tu firma „dělá vatu“ pro horší případ a investorům to neříká.

V položce tzv. jádrového zisku EBITDA, tedy zisku před odpisy, započtením finančního výsledku a zdaněním, totiž vedení firmy očekává v tomto roce pokles o 6 % na 80 miliard korun oproti 85,5 miliardy z roku 2012. Přitom v loňském EBITDA je započtena i ztráta z Albánie čítající 6,6 miliardy korun. Kdyby tedy albánské kauzy nebylo, mohl by se ČEZ pyšnit rekordní roční výší jádrového zisku (za rok 2012), a to přes 92 miliard korun. Potom ale, očištěno o Albánii, snížení očekávaného zisku v roce 2013 na 80 miliard není o 6 %, ale o více jak 13 %, a to se v něm údajně nepočítá s případnými potížemi v Bulharsku.

Takový propad si již zaslouží vysvětlení. Společnost jej sice nabídla, ale v příliš obecné rovině: vliv poklesu cen elektřiny na trzích, očekávaný pokles objemu vyrobené elektřiny, nákup emisních povolenek od roku 2013, menší zisky z obchodů s elektřinou atd. Přesto se lidé sledující dění v energetice nemohou dopočítat tak velkého rozdílu v ziscích mezi léty 2012 a 2013. Buďto je velká naděje na dosažení mnohem vyššího zisku, nebo společnost nějaká rizika tají. Buď jak buď, v obou případech se to nedá označit za transparentnost a to je škoda pro samotný ČEZ.

Na vysvětlení doplňme, že pro dividendu je samozřejmě důležitější konečný hospodářský výsledek, tedy se všemi odpisy, finančními náklady a daněmi. Nicméně EBITDA bývá investory oblíbenou sledovanou položkou v hodnocení výkonnosti firem právě díky tomu, že ji nezatěžují neprovozní položky.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Další zprávy