Bývalého ministra Jaroslava Tvrdíka přepadli a okradli v Číně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 11. 2012 14:58
Bývalý ministr obrany a tvůrce neúspěšné kampaně ČSSD pro minulé volby Jaroslav Tvrdík měl zase jednou pech. Při své poslední návštěvě Číny, kde nyní provozuje byznys, se stal obětí pouličních zlodějů.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Bývalý ministr obrany a tvůrce neúspěšné kampaně ČSSD pro minulé volby Jaroslav Tvrdík měl zase jednou pech. Při své poslední návštěvě Číny, kde nyní provozuje byznys, se stal obětí pouličních zlodějů.

Kromě exministra byl při stejné návštěvě Číny okradený i Jan Růžička, klíčový úředník ministerstva zdravotnictví a pravá ruka ministra Hegera.

Oba muži byli součástí téže obchodní mise: Tvrdík na cestě do Pekingu a Šanghaje zastupoval Smíšenou česko-čínskou komoru, Růžička vedl delegaci ministerstva zdravotnictví.

Zatímco bývalému ministrovi se o incidentu s Insiderem zjevně nechtělo mluvit, Hegerův šéf kabinetu jej potvrdil.

"Přišel jsem asi o 40 euro, kromě mě a pana Tvrdíka nikdo jiný okradený nebyl,“ potvrdil Insideru Růžička, který na ministerstvu zastává posty vrchního ředitele kabinetu a šéfa mezinárodních vztahů.

Příběh se odehrál pozdě večer na ulici, podle Růžičkovy verze to byli dva nebo tři muži, kteří je postupně obrali o peníze.

Ihned po návratu delegace do Čech se po Praze rozletěla zpráva, že Tvrdík a Růžička byli v Číně při incidentu zbiti. Oba muži ale takovou interpretaci striktně odmítli.

„Přání je otcem myšlenky, je to nehezká pomluva,“ prohlásil Tvrdík.

Rovněž úředník Růžička historku z čínského podsvětí bagatelizuje. „Nic se vlastně nestalo. Bylo to takové klasické: sbal prachy a vypadni. Zkrátka pouliční zloději a jediný problém na jinak zcela bezproblémové cestě,“ konstatoval Růžička.

Delegace, jejíž součástí oba muži byli, měla za cíl prozkoumat možnou spolupráci v oblasti zdravotnictví a možnosti českých zdravotnických firem na čínském trhu. V tomto směru si účastníci zájezdu nemohou cestu vynachválit.

„Byl jsem nadšený tím, kolik peněz Číňané dávají do zdravotnictví a jak chytře o tom přemýšlejí. Výsledkem cesty je výstup, že čínská strana chce s námi podepsat tříletý akční plán o zdravotnictví včetně obchodní spolupráce. Pokud se to celé povede, mohl by to být pro české zdravotnické firmy skvělý příběh,“ dodal Růžička.

Bývalý ministr obrany Tvrdík do Číny jezdí pravidelně od chvíle, co se před dvěma lety stáhl z aktivní politiky a stal se hnacím motorem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. V jejím čele stojí bývalý ministr zahraničí Jan Kohout, čestnými členy jsou například státní společnost ČEZ, finanční skupiny PPF a J&T, mladoboleslavská Škodovka nebo největší tuzemská mediální agentura Médea Group.

 

Právě se děje

Další zprávy