Zahraničí – Může následník trůnu země, jako je Velká Británie, vyrůstat jako normální kluk a mladík? Sotva, i když podle dostupných zpráv se princ William a vévodkyně Kate budou snažit, aby tomu tak v rámci možností – v tomto případě dost omezených – bylo.
V první řadě je třeba se vyrovnat s obrovským tlakem médií. Historik královské rodiny Christopher Warwick se domnívá, že princ William se pro svého syna pokusí vyjednat totéž co pro sebe.
Když studoval na univerzitě, uzavřel s novináři neformální dohodu, aby ho nechali na pokoji za to, že jim občas poskytl sám nějaké fotografie a informace. Údajně to tehdy fungovalo vcelku k oboustranné spokojenosti.
Média jsou pro prince nepochybně citlivá věc vzhledem k tomu, že snaha fotografů dohnat automobil princezny Diany měla podíl na její tragické smrti při havárii v Paříži v roce 1997.
Pravděpodobný budoucí panovník nebude vzděláván doma, jako tomu bylo u předchozích generací. Už William a Harry normálně navštěvovali školy.
Deník Times má téměř za jisté, že v pondělí narozený chlapec bude navštěvovat prestižní střední školu Eton College nedaleko Windsdoru, kde studoval i William.
Je to škola a kolej pro ty nejelitnější elity, kde studují aristokraté, budoucí vlivní politici, ekonomové, vědci či právníci. Roční školné tam činí kolem 30 tisíc liber (necelý milion korun) a je to jedna z posledních čtyř čistě chlapeckých kolejí v zemi.
Eton College je známá tím, že její absolventi drží i později pevně při sobě a nevynášejí na veřejnost informace, které by někoho z nich mohly kompromitovat.
Kate podle zdrojů z královské rodiny neplánuje najmout chůvu takzvaně na plný úvazek. O dítě se chce starat sama, podobně jako se o to snažila i Diana po narození Williama a jeho mladšího bratra Harryho.
Pár chce mít trvale k dispozici jen uklízečku, jinak nikoho. Ostatně manželé jsou pověstní tím, že si rádi nakupují i vaří sami.
Kate chce syna brát i na zahraniční cesty, na příští léto už je naplánovaná dvoutýdenní návštěva Austrálie a Nového Zélandu. Královna Alžběta své děti na oficiální cesty do zahraničí nebrala.
Diana to změnila a vzala Williama devět měsíců po jeho narození na šestitýdenní cestu do Austrálie a na Nový Zéland v roce 1983. Odmítla se od něj podle vlastních slov odloučit.
Změna po narození potomka čeká Williama. Svůj dosavadní post pilota helikoptéry v Britském královském letectvu v září zřejmě opustí a v armádě bude plnit jiné povinnosti, které mu umožní být více doma s rodinou v Kensingtonském paláci.
Tam by se tříčlenná rodinka měla někdy v září přestěhovat do zrekonstruovaného křídla nazvaného Apartment A1, kde kdysi bydlela princezna Margareta, mladší sestra královny Alžběty II. Křídlo se nachází za vysokou zdí a má zhruba dvacet pokojů.
Očekává se, že Kate se synem budou trávit značný čas i v sídle jejích rodičů v Bucklebury v hrabství Berkshire na jihu Anglie. To bude znamenat odklon od tradice, protože dosud královské děti trávily čas téměř výhradně v královských palácích a sídlech.
Pro policii to bude komplikace, protože budoucího panovníka nelze nechat bez „dozoru“.
„Nemůžete nechat nejznámějšího novorozence světa jen tak na odlehlém místě v krásné části anglického venkova,“ uvedl pro The Times bývalý tajemník princezny Diany Patrick Jephson.
Nicméně Kensingtonský palác oznámil, že když William a Kate v pondělí ráno jeli autem do nemocnice svaté Marie, neměli žádný policejní doprovod…
Ale jakou má vůbec třetí následník šanci, že opravdu usedne na trůn? Podle Britského statistického úřadu je průměrná doba dožití ve Spojeném království 78,7 roku pro muže a 82,6 roku pro ženy. Příslušníci královské rodiny ale dosahují vyššího věku. Královně Alžbětě je 87 let, jejímu manželovi vévodovi Philipovi 92 let. Královna matka – tedy matka Alžběty II. – zemřela ve věku 102 let.
Pokud tato tradice bude pokračovat, v pondělí narozený dědic trůnu tak může být v sedmaosmdesáti letech prvním britským panovníkem 22. století.
Martin Novák