Apple zpomalil růst, Cook vaří na léto

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 4. 2013 14:16
Apple publikoval své výsledky a akcionáře i fanoušky stále vzrušuje otázka, co udělá se 145 miliardami dolarů na účtu. Jenže to není jediné téma ke vzrušení: zpomalil se růst a podle šéfa Applu Tima Cooka přijde bouřlivější doba až s novými produkty chystanými na letošní léto... Rozbor Patricka Zandla.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Apple publikoval své výsledky a akcionáře i fanoušky stále vzrušuje otázka, co udělá se 145 miliardami dolarů na účtu. Jenže to není jediné téma ke vzrušení: zpomalil se růst a podle šéfa Applu Tima Cooka přijde bouřlivější doba až s novými produkty chystanými na letošní léto.

Hned na počátek tradiční upozornění. Fiskální rok Applu se nekryje s rokem kalendářním, a tak právě publikované výsledky jsou označované jako 2Q/2013, ve skutečnosti jde ale o první čtvrtletí kalendářního roku, tedy o tu část roku, kdy se pravidelně projevuje povánoční letargie. Rekordy padají vždy na Vánoce.

A stejně tomu bylo i v tomto případě. Apple utržil 43,6 miliardy dolarů, z čehož zisk činil 9,5 miliardy. V meziročních tržbách tedy rostl, za stejné období loňského roku utržil 39,1 miliardy, ale zase mu poklesl zisk, a to o více jak dvě miliardy dolarů. To se zdá být špatná zpráva, ve skutečnosti to není tak dramatické. Pokles marží se u Applu dlouhodobě očekával a přichází dokonce významně pomaleji, než bylo odhadováno, navíc část marží si zlikvidoval Apple vědomě sám představením iPadu Mini, který se stal oblíbenou alternativou k velkému iPadu. Do třetice za snížení marže může i zvýšení nákladů na vývoj.

A právě náklady na vývoj jsou u Applu dlouhodobě pod palbou kritiky investorů. Apple na R&D – tedy výzkum a vývoj – dlouhodobě vynakládá podstatně méně než třeba Google a Microsoft. V prvním čtvrtletí roku 2013 šlo o 1,1 miliardy dolarů, o rok předtím o 841 milionů dolarů. Google oproti tomu vydal 1,84 miliardy počátkem letošního roku a Microsoft 2,64 miliardy. V čem tkví kouzlo nižších výdajů Applu? Ve větší efektivitě? Tomu by se dalo věřit v případě Microsoftu, který v poslední době řadu svých právě vyzkoumaných produktů odepsal (pamatujete Kin?), jenže Google byl brán za vzor efektivity. Znamená to, že Apple neinvestuje do dlouhodobé budoucnosti? To je něco, co děsí nejenom investory, ale i fanoušky.

Tim Cook na tyto výhrady odpovídá, že plody výzkumu, a tím také zvýšení prodejů bude k vidění v letošním létě. O co konkrétně půjde, ale prozradit nechce, i to patří k nejlepším tradicím Applu. Půjde o hodinky? Levnější verzi iPhonu? Nebo snad televizi, kterou ještě rozlouskl Jobs, jak uvádí jeho oficiální životopis? Všechno budí spekulace a i to patří k napětí, které uvedení nových jablečných produktů na trh doprovází.

Vraťme se na chvíli zpět k výsledkům. Za první letošní kalendářní čtvrtletí Apple prodal 37,4 milionu iPhonů (vloni ve stejném období 35,1 milionu). iPadů se prodalo 19,5 milionu oproti 11,8 milionu a tady je zřejmé, že zatímco trh pro drahé iPhony se postupně vyčerpává, iPady uvedením řady Mini mají ještě hodně prostoru. Mírně poklesl prodej počítačů a dolů jdou iPody – tady se žádné překvapení neudálo a ani nečekalo.

Zajímavé je, co se stane s úžasnými 145 miliardami dolarů (2,9 bilionu Kč), které má Apple v hotovosti na účtech. Tato částka není příliš daleko od ročního HDP České republiky 3,9 bilionu Kč, to jen tak pro porovnání objemu peněz. Apple hodlá peníze přerozdělit akcionářům, z části rozsáhlým programem výkupu vlastních akcií, částečně výplatou dividend. Do konce roku 2015 by tak mělo k akcionářům doputovat více jak 100 miliard dolarů, pročistí se ale také kmen drobných akcionářů zpětnými odkupy.

Co Apple udělá se zbývajícími 45 miliardami? Zdá se, že to samé, co s penězi dělal dosud. Bude kupovat zajímavé týmy a investovat do výrobních technologií, které by se bez velkých investic nedostaly do běžné produkce. A bude je mít exkluzivně pro sebe. Což je metoda, která mu vynesla dominanci na mobilním trhu a pomohla mu vytěsnit firmu Nokia.

Bude to stačit do budoucna? Analytici zdvihají varovný prst před brýlemi společnosti Google, na které mohou být pouhé hodinky nedostatečná odpověď. Jenže první zkušenosti ukazují, že Google se také možná unáhlil. Jeho brýle neumí zase tak mnoho přelomového, kvůli čemu by si je běžný uživatel chtěl koupit, o augmentované realitě si zatím mohou nechat zdát a jsou vlastně jen inteligentním zobrazovacím displejem s kamerkou. Což na průlom a vytvoření nového trhu nemusí stačit.

Podle Cookových vyjádření pro investory ale Apple bude mít na tandem Google-Samsung důstojnou odpověď jak v průběhu letošního léta, tak po celý příští rok. První očekávanou novinkou je tradiční letní uvedení iPhonu, ale pokud by šlo jen o drobně vylepšený model iPhone 5S, budou fanouškové zklamáni. Nový iPhone má totiž být posledním modelem, na jehož vývoj ještě v Applu dohlížel zakladatel společnosti Steve Jobs. A poslední rozloučení s ním by neměla být jen drobná obměna stávajícího modelu, který sám o sobě natěšené fanoušky zklamal.

Patrick Zandl

 

Právě se děje

Další zprávy