Druhou směnu v domácnosti stále zastávají ženy. Muži aspoň nakoupí

Johana Kofroňová alx mj Johana Kofroňová, alx, mj
8. 3. 2024 13:42
Ženy tráví prací v domácnosti výrazně více času než muži. Navíc se ukazuje, že oba partneři své vlastní zásluhy nadhodnocují, vyplývá z průzkumu Evropského institutu pro rovnost mužů a žen. Pořad Datové jednohubky prozkoumal u příležitosti Mezinárodního dne žen názory českých a evropských mužů i žen na rozdělení práce v domácnosti.
Video: Datavize Aktuálně.cz

Přes padesát procent českých mužů uznává, že domácí práce dělají především jejich partnerky. Jenže ženy si myslí, že péče o domácnost na jejich bedrech leží ze sedmdesáti procent.

To pro české muže není dobrá vizitka. Z odpovědí evropských mužů i žen vyplývá, že v jiných zemích se do domácích prací zapojují muži výrazně víc.

Do nakupování jídla se již muži zapojují častěji. Zhruba v polovině českých domácností se o něj dělí oba partneři stejně. Nicméně i zde opět platí, že tašky s nákupy nakonec nosí domů více ženy.

Výrazně zaostávají čeští muži za svými ženami v péči o dítě. Více než pět hodin denně tráví se svými potomky jen 18 procent otců, zatímco matek je to 46 procent.

Studie ze Švédska přitom ukazují, že větší zapojení otců do péče o dítě má pozitivní vliv na snížení pravděpodobnosti rozchodu rodičů, a to až o 30 procentních bodů.

 

Právě se děje

Další zprávy