Česká ekonomika zvolňuje tempo. Útraty lidí jí však zajistily solidní růst

spi spi
Aktualizováno 15. 5. 2019 9:34
Česká ekonomika si na počátku letošního roku udržela solidní kondici. Hrubý domácí produkt byl za první tři měsíce roku o půl procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí a meziročně stoupl o 2,5 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Proti předchozímu čtvrtletí meziroční růst zpomalil o desetinu procentního bodu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

"Hlavními faktory růstu české ekonomiky byly  v prvním čtvrtletí zahraniční poptávka a spotřeba domácností. K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, dařilo se i většině odvětví služeb a také stavebnictví," říká Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ s tím, že se jedná o předběžný odhad vývoje ekonomiky.

Zpracovatelský průmysl se podle dat statistiků stal po roce opět dominantním faktorem růstu tuzemského hospodářství. Výsledkům přispěl i růst tvorby hrubého fixního kapitálu.

Tuzemská ekonomika roste podobným tempem jako německá, která v prvním čtvrtletí zrychlila svou dynamiku na 0,4 procenta. I vůči evropskému vývoji si vede dobře. Eurostat odhaduje, že hrubý domácí produkt eurozóny vzrostl prvním kvartále proti předešlému čtvrtletí o 0,4 procenta a v celé EU o 0,5 procenta. Meziroční růst u celé EU pak činil 1,5 procenta.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela se situace v eurozóně bude postupně vylepšovat a domácí hospodářství tak bude růst ještě rychleji. Přesto však podle něj letošní růst nebude tak silný jako předchozí dva roky.

"Hlavním tahounem zůstane soukromá spotřeba. Tu i nadále podporuje velmi nízká nezaměstnanost a velmi slušný růst mezd. Ale ani soukromá spotřeba nedosáhne dynamiky z předchozích let. Domácnosti poměrně rychle krotí své nákupní nadšení z předchozích let a pod tlakem nejistoty ohledně dalšího vývoje tvoří opatrnostní úspory," vysvětluje Zeisel.

Také investice podle něj porostou pomaleji než vloni, kdy se ve velkém čerpaly prostředky z evropských fondů. Zahraniční obchod pod tíhou slabé dynamiky hospodářství v eurozóně přispěje do růstu negativně. Celkově předpokládáme, že ekonomika si letos polepší o 2,4 procenta," dodává ekonom Komerční banky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy