Česká ekonomika zvolňuje tempo. Útraty lidí jí však zajistily solidní růst

spi spi
Aktualizováno 15. 5. 2019 9:34
Česká ekonomika si na počátku letošního roku udržela solidní kondici. Hrubý domácí produkt byl za první tři měsíce roku o půl procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí a meziročně stoupl o 2,5 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Proti předchozímu čtvrtletí meziroční růst zpomalil o desetinu procentního bodu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

"Hlavními faktory růstu české ekonomiky byly  v prvním čtvrtletí zahraniční poptávka a spotřeba domácností. K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, dařilo se i většině odvětví služeb a také stavebnictví," říká Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ s tím, že se jedná o předběžný odhad vývoje ekonomiky.

Zpracovatelský průmysl se podle dat statistiků stal po roce opět dominantním faktorem růstu tuzemského hospodářství. Výsledkům přispěl i růst tvorby hrubého fixního kapitálu.

Tuzemská ekonomika roste podobným tempem jako německá, která v prvním čtvrtletí zrychlila svou dynamiku na 0,4 procenta. I vůči evropskému vývoji si vede dobře. Eurostat odhaduje, že hrubý domácí produkt eurozóny vzrostl prvním kvartále proti předešlému čtvrtletí o 0,4 procenta a v celé EU o 0,5 procenta. Meziroční růst u celé EU pak činil 1,5 procenta.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela se situace v eurozóně bude postupně vylepšovat a domácí hospodářství tak bude růst ještě rychleji. Přesto však podle něj letošní růst nebude tak silný jako předchozí dva roky.

"Hlavním tahounem zůstane soukromá spotřeba. Tu i nadále podporuje velmi nízká nezaměstnanost a velmi slušný růst mezd. Ale ani soukromá spotřeba nedosáhne dynamiky z předchozích let. Domácnosti poměrně rychle krotí své nákupní nadšení z předchozích let a pod tlakem nejistoty ohledně dalšího vývoje tvoří opatrnostní úspory," vysvětluje Zeisel.

Také investice podle něj porostou pomaleji než vloni, kdy se ve velkém čerpaly prostředky z evropských fondů. Zahraniční obchod pod tíhou slabé dynamiky hospodářství v eurozóně přispěje do růstu negativně. Celkově předpokládáme, že ekonomika si letos polepší o 2,4 procenta," dodává ekonom Komerční banky.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy