Cabinet OKs plan to boost guarantees for savings

CzechNews
15. 10. 2008 12:30
The government insists Czech banks are healthy, but wants to reassure savers.
Finance Minister Miroslav Kalousek says larger guarantees than for EUR 50,000 are not necessary.
Finance Minister Miroslav Kalousek says larger guarantees than for EUR 50,000 are not necessary. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - The cabinet yesterday approved a proposal under which the government would guarantee 100 percent of bank account savings up to EUR 50,000, or about CZK 1.24 million.

The law amendment will now go before a vote in the Chamber of Deputies. The cabinet wants MPs to discuss the bill in express proceedings.

The government currently guarantees 90 percent of bank deposits up to EUR 25,000. That means that approximately three-fourths of all savings are eligible for 90 percent compensations should the bank go bankrupt. The new proposal would offer full coverage to 97 percent of all savings.

Analysts say that increasing the guarantees is necessary. One of the reasons is that some savers are already transferring their assets to countries where the guarantees are unlimited. Jiří Kunert, head of the Czech Banking Association, said some funds have already left the country.

Opposition Social Democrats (ČSSD) demand unlimited guarantees, which have been proposed in Austria, Germany and Slovakia. Coalition MP Vlastimil Tlustý (ODS) wants to extend the coverage to savings up to CZK 4 million.

Finance Minister Miroslav Kalousek has refused larger coverage than EUR 50,000, saying there is no reason for such a move for now since the domestic banks are in a very good financial condition.

The Banking Association said yesterday in a statement: "Czech banks are healthy. Increasing the guarantees for deposits is a measure with primarily psychological effects on the clients."

EU member states last week agreed they will increase the guarantees to at least EUR 50,000.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy