Brussels is now involved in library dispute

Tomáš Fránek
26. 3. 2008 17:00
European Commission asked about legal terms
Futuristic dynamism hampered by legal issues
Futuristic dynamism hampered by legal issues | Foto: Future Systems

Brno - Conflicts over the new National Library project in Prague, as proposed by Jan Kaplický,  have reached an international level.

The Office for the Protection of Competition (ÚOHS) that is now reviewing the issue for the third time has appealed to the European Commission (EC) in Brussels.

The Czech Ministry of Culture has asked the anti-monopoly authority whether it is possible to grant a state commission for the building of the National Library based on the results of an international architectonic competition.

The office now wants the EC to decide whether a legal exception can be granted in this case.

The ÚOHS has also requested an international law expertise.

A year of delays

A National Library team, which is authorized to decide whether the library will be built and if it will be located in Letná or somewhere else, is also awaiting the decision from Brussels

The team was supposed to give its ruling at the beginning of March, however it has postponed the decision due to the appeal of the Ministry of Culture to the Office for the Protection of Competition.

Having lost his patience, the Kaplický, the project's mastermind, threatened to sue Prague in an international court.

It has been more than a year sincce Kaplický has won the international architectonic competition for his proposal of the new National Library building in Prague.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy