Blahoslav Hruška

5. 4. 2007 10:00
Redaktor, jehož doménou je evropská politika, posílil on-line deník Aktuálně.cz na Apríla 2007.
Foto: Ondřej Besperát

Jak se žije u našich sousedů? A k čemu je nám vlastně dobrá Evropská unie? Na tyto a ještě další otázky, které si sám klade, se pokouší odpovědět ve svých článcích.

Vystudoval politologii, historii a germanistiku, živil se jako překladatel. Jako novinář pracoval v pražské redakci Švýcarského rozhlasu a v deníku Právo.

 

Členy týmu můžete kontaktovat e-mailem ve tvaru [email protected].

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy