Zkáza letadla s Alexandrovci: Spíše chyba pilota či závada než terorismus, uvedl ministr

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 12. 2016 12:42
Podle oficiálních zpráv vyšetřovatelů je možnost teroristického útoku nepravděpodobná. Podíl teroristů na zkáze letadla odmítají i politické zdroje v Kremlu stejně jako ruské tajné služby. V zemi přesto zaznívají silné hlasy, které mluví o možném teroristickém útoku. Na palubě letadla, které se zřítilo do Černého moře, zemřelo 92 lidí včetně členů sboru Alexandrovci. Po obětech pátrá na 3500 lidí, pozůstalí dostanaou odškodné 2,5 milionů korun.
Lidé zapalují svíčky na památku obětem zříceného letadla Tu-154.
Lidé zapalují svíčky na památku obětem zříceného letadla Tu-154. | Foto: Reuters

Soči – Přestože oficiální ruská místa možnost teroristického útoku na letadlo se členy Alexandrovova pěveckého souboru zatím odmítají, v ruských médiích se objevily spekulace připouštějící násilný scénář katastrofy. Hovoří se o možné explozi na palubě.

Igor Obodkov z moskevského letiště Šeremeťjevo tvrdí, že výbuch na palubě letadla Tu-154 nelze vyloučit. Možná je i chyba pilota, i když posádka prý byla velmi zkušená. Podle bývalého leteckého dispečera Vitalije Andrejeva mohla pád letadla vyvolat "mimořádná situace" na palubě, která pilotovi zabránila vyslat nouzový signál.

Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov, který na místě řídí vyhledávací práce, novinářům řekl, že vyšetřovatelé berou v úvahu "všechny možné verze katastrofy". Hovořit o teroristickém útoku je ale podle něj předčasné.

Zmizelo z radarů dvě minuty po startu

Pokud by se letoun dostal do technických potíží, nic by nebránilo tomu, aby posádka informovala dispečery v Soči. "Pouhé dvě minuty po startu se letadlo ztratilo z radarů a nevyslalo na zemi žádný signál. To svědčí o tom, že stroj mohl být vystaven nějaké vnější síle," řekl Andrejev moskevskému rozhlasu. V pondělí ráno pak Sokolov uvedl, že nejpravěpodobnější je, že za havárií byla chyba pilota, případně technická závada.

Ani ruské tajné služby nevidí žádné známky toho, že by v pozadí havárie mohl být teroristický útok. Hlavními pracovními verzemi i podle kontrarozvědky FSB zůstává to, že se do motoru mohl dostat nějaký předmět, dále nekvalitní palivo, které mělo za následek ztrátu tahu a zastavení motorů, chyba v pilotování a technická porucha letadla.

"Indicie a skutečnosti svědčící o možnosti spáchání teroristického činu nebo diverze na palubě letounu nejsou v současné době k dispozici," uvedla rovněž tajná služba, kterou citovala agentura TASS.

Po oznámení tragédie u Soči začali lidé nosit květiny nejen k sídlu Alexandrovců v Moskvě. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Některým ruským expertům nedělní katastrofa připomíná loňskou tragédii ruského boeingu nad Sinajským poloostrovem s 224 oběťmi, která byla přičtena na vrub teroristům. Letec Sergej Knyšov novinářům z agentury RBK řekl, že pokud na palubě vznikl problém, posádka z nějakých důvodů nestihla reagovat. "Chyba pilotáže není pravděpodobná, za kniplem neseděly děti," řekl Knyšov.

Proč vůbec přistával?

Rozhlasová stanice Echo Moskvy si klade otázku, proč letoun provedl v Soči mezipřistání, když letadla stejného typu obvykle z Moskvy do Sýrie létají přímo. Podle oficiální zprávy měl stroj v Soči doplnit palivo. "Je ale možné, že Tu-154 tam přistál z jiných příčin," uvedla stanice.

Tisková služba ministerstva obrany v pondělí dopoledne podle agentury TASS uvedla, že doposud se podařilo najít těla 11 obětí neštěstí. Do pátrání je zapojeno 3500 lidí, včetně 135 potápěčských specialistů, čtyři desítky plavidel, pět vrtulníků, bezpilotní letouny a sedm hlubinných aparátů.

Ministerstvo obrany také vydalo prohlášení, v němž oznámilo, že příbuzní každého vojáka a civilního zaměstnance ministerstva, kteří při neštěstí zahynuli, dostanou odškodné 5,8 milionu rublů (2,5 milionu korun)

 

Právě se děje

Další zprávy