Trump zrušil program na ochranu dětí imigrantů. Kruté a špatné rozhodnutí, vzkázal mu Obama

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2017 21:56
Trumpův ministr spravedlnosti Jeff Sessions ohlásil zrušení programu, který umožňoval legalizovat pobyt migrantů žijících v USA od dětství. Donald Trump na Twitteru naznačil, že další úpravu pobytu těchto lidí nechá na Kongresu. "Kongrese, připrav se na svou práci - DACA!" napsal v úterý americký prezident na Twitter. Jeff Sessions ten samý den potvrdil, že program ruší. DACA je zkratka označující program zavedený za předchozího prezidenta Baracka Obamy v roce 2012. Umožňoval lidem, kteří přišli do USA se svými rodiči jako děti, získat každé dva roky obnovitelnou ochranu před vyhoštěním a pracovní povolení. V současnosti ho využívá asi 800 000 migrantů, většina z nich je z Mexika.
Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump se rozhodl zrušit vízový program pro přistěhovalce, kteří přišli do USA jako děti. Svůj krok zdůvodnil snahou získat nová pracovní místa pro rodilé Američany a tvrzením, že nařízení jeho předchůdce Baracka Obamy chránící statisíce migrantů obešlo Kongres.

Splnění jednoho ze zásadních Trumpových předvolebních slibů vyvolalo ostrou kritiku opozičních demokratů a hněv lidí odkázaných na program.

Vláda nyní ponechá na Kongresu, aby situaci během půlroční přechodné lhůty upravil zákonem.

"Nechci trestat děti, z nichž většina je nyní již dospělá, za činy jejich rodičů. Ale musíme také uznat, že jsme zemí příležitostí proto, že jsme zemí, která dodržuje zákony," uvedl Trump v prohlášení, v němž se odvolal na právní názor expertů v čele s ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem, podle něhož bylo Obamovo nařízení "neústavním výkonem (prezidentské) pravomoci".

Obamův výnos tehdy umožnil lidem, kteří přišli do USA se svými rodiči jako děti, získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení. Podle statistik amerických imigračních úřadů pobývalo vloni v rámci ochranného programu v USA přes 700 tisíc lidí.

Trump svého předchůdce obvinil, že prezidentským výnosem obešel Kongres. Současný šéf Bílého domu chce, aby byla imigrační pravidla upravena zákonem, který může schválit pouze Kongres.

Program proto bude v omezené podobě pokračovat ještě půl roku, než bude zcela zrušen. Po tuto dobu bude vláda podle informací ministerstva vnitřní bezpečnosti obnovovat víza a pracovní povolení některým jejich dosavadním majitelům, nebude ale přijímat nové žádosti.

Obama, který kroky svého nástupce a názorového oponenta komentuje pouze výjimečně, označil jeho rozhodnutí za kruté a špatné. "Aby bylo jasno: dnešní krok není vyžadován zákonem," napsal Obama na facebooku v reakci na slova o nelegálnosti svého výnosu. "Je to politické rozhodnutí a morální otázka," uvedl s tím, že by Američané neměli ohrožovat budoucnost mladých lidí, kteří "nepředstavují žádné riziko a nic nám ostatním neberou".

Na prezidentovu hlavu se snesl hněv demokratických lídrů. Předsedkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová označila prezidentův krok za "velmi ostudný příklad politické zbabělosti". Šéf demokratické senátní menšiny Chuck Schumer uvedl, že se jeho strana pokusí zablokovat Trumpovo rozhodnutí.

Komentátoři se vesměs shodují, že šance udržet program při životě pomocí zákona je malá, neboť se demokraté pokoušeli podobnou normu přijmout více než desítku let a nepodařilo se jim to ani v době, kdy měli v obou komorách Kongresu většinu. Nyní obě komory ovládají republikáni, z nichž většina není vstřícnému přístupu k migrantům nakloněna.

Proti Trumpovu rozhodnutí demonstrovaly před Bílým domem desítky lidí a další zastánci práv přistěhovalců se chystali vyjít do ulic v několika amerických velkoměstech. "Mám strach, je to chvíle nejistoty," řekla televizi CNN jedna z imigrantek před prezidentským sídlem Greisa Martínezová, která stejně jako desetitisíce dalších nemá v USA jistou budoucnost. "Přistěhovalci jako já tady ale zůstanou. Věřím v naši demokracii, věřím v náš sen," dodala vzdorně.

Demonstrace proběhly i v New Yorku, kde policie zadržela desítku lidí blokujících silnici před Trumpovým mrakodrapem Trump Tower, v Miami, Phoenixu či Denveru, kde demonstrovaly stovky studentů spolu s pedagogy.

Trumpova kroku "hluboce lituje" i mexická vláda, která se podle prohlášení ministerstva zahraničí pokusí přesvědčovat americké zákonodárce, aby program stvrdili zákonem.

Nesouhlas dali najevo i někteří zaměstnavatelé. Podle šéfa Microsoftu Brada Smithe mladí přistěhovalci zvyšují konkurenci na pracovním trhu a jsou důležitou součástí této softwarové společnosti. Kongres by měl proto jejich situaci co nejdříve vyřešit, dodal Smith.

 

Právě se děje

Další zprávy