Kanadský premiér Trudeau "přelstil" Trumpa, ustál jeho pověstný stisk ruky

Zahraničí Zahraničí
14. 2. 2017 19:25
Americký prezident má ve zvyku vítat se s hosty poněkud svérázně. Pevně jim stiskne ruku a hned nato trhne svou pravicí prudce k sobě. Tím své protějšky Donald Trump zaskočí a vyvede z rovnováhy. Stalo se to už řadě politiků včetně japonského premiéra Šinzóa Abeho. U kanadského premiéra Justina Trudeaua však narazil.
Donald Trump a Justin Trudeau. | Video: Reuters

Washington - Co vypovídá o člověku stisk ruky? Tak například americký prezident Donald Trump má ve zvyku podat svému protějšku ruku a hned nato trhnout svou pravicí prudce k sobě.

Videa, na kterých se prezident zdraví s politiky, kteří zamířili do Bílého domu, se rychle šíří po sociálních sítích.

Svým gestem prezident své protějšky často zaskočí, nebo dokonce naruší jejich rovnováhu. Jako například když se nedávno zdravil v Bílém domě s Neilem Gorsuchem, kterého navrhl na nejvyššího soudce USA.

Další Trumpův host, japonský premiér Šinzó Abe, měl štěstí, že při podání ruky s americkým prezidentem už seděl v křesle. Celá "potřásací" akce trvala devatenáct vteřin a Abe z ní byl viditelně nervózní.

V pondělí ale došlo ke zvratu. Do Bílého domu přijel na státní návštěvu kanadský premiér Justin Trudeau. Ten o Trumpově stisku rukou předem věděl a náležitě se připravil.

Kanadský premiér začal tím, že zkrátil vzdálenost mezi sebou a Trumpem. Pokud by se ho americký prezident pokusil prudce přitáhnout k sobě, srazili by se. Trump sice chytil druhou rukou Trudeaua za rameno, ale premiér mu to okamžitě vrátil.

Projevování autority

Trumpova potřesení rukou americká média už běžně označují za "trumpshaky". 

Ve skutečnosti jde o malé hypermaskulinní demonstrace síly, uvedl pro britský list The Guardian profesor Moustafa Bayoumi z americké Brooklyn College. Tímto zvláštním chováním Trump posouvá základní prvek společenské etikety kamsi k podivnému způsobu, jak projevit svou autoritu.

Tohle gesto může navíc naznačit, jak bude vypadat celý Trumpův styl.

Ten má téměř každý prezident jiný. Podle Bayoumiho byl třeba Jimmy Carter nenuceně přátelský, něco jako "prezident ve svetru". George Bush starší zase brilantně zvládl nemít žádný styl, uvedl Bayoumi, zatímco jeho syn měl pyšnou chůzi. Barack Obama byl prostě "profesor Kliďas".

S Trumpem podle něj přichází neobratný, chaotický styl.

 

Právě se děje

Další zprávy