Válka v Sýrii ničí psychiku statisíců dětí. Vznikne "ztracená generace" jako po první světové válce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 7. 3. 2017 20:32
Sýrií už šest let zmítá občanská válka. Statisíce dětí, které se do ní narodily nebo v ní prožily většinu svého života, trpí podle mezinárodní organizace Save the Children posttraumatickým stresovým syndromem. U 70 procent dětí ve věku do 12 let se projevuje tzv. toxický stres, který může vážně ovlivnit jejich psychické zdraví v dospělosti. Kromě pomočování a ztráty řeči vede v některých případech až k sebevražedným sklonům. Podle psycholožky Marcii Brophyové čelí Sýrie riziku celé "ztracené generace". Podobně jako Evropa po první světové válce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Leknou se, když bouchnou dveře nebo se překlopí židle. Hlasité rány jim připomínají zvuky letounů a hluk padajících bomb. Nic jiného řada syrských dětí za svůj krátký život nepoznala.

"Byla bych zmatená, kdybych neviděla nebo neslyšela žádný nálet, protože k nim dochází tak často," říká dvanáctiletá dívka.

"Bojím se jít do školy, protože přiletí letadlo a shodí na nás bombu," popisuje o čtyři roky mladší chlapec.

Mezinárodní nevládní organizace Save the Children posbírala výpovědi 450 dětí, dospívajících i dospělých ze 14 syrských provincií. Podle její zprávy trpí v Sýrii až 70 procent všech dětí do 12 let takzvaným toxickým stresem, který může závažně ovlivnit jejich psychické zdraví v dospělosti.

Příští týden se syrská občanská válka přehoupne do šestého roku. Na stovkách tisíců dětí, které se do válečné vřavy narodily, nebo v ní strávily většinu svého života, se podepisuje těžkými traumaty.

Od "hry" k hladomoru

Když válka začala, připadala dětem letadla a hluk jako nějaká velká hra. Dokud jejich příbuzní a kamarádi nezačali umírat, vyplývá ze zprávy.

"Děti už viděly všechny druhy násilí," cituje britská stanice BBC z rozhovoru s otcem pěti dětí. "Viděly věci, ke kterým docházelo přímo před nimi. Většinu z nich neuvidíte ani v televizi," dodává muž.

Mnoho z dětí tyto zážitky ani nedokáže popsat. Posttraumatické poruchy mají vážné následky. Některé děti trpí kromě pomočování, poruch spánku nebo zvýšené agrese také ztrátou řeči.

U dětí, které ještě ani nestihly vstoupit do puberty, se projevuje dokonce sebepoškozování nebo sebevražedné sklony.

"Přejí si, aby byly mrtvé a mohly jít do nebe, kde budou v teple, budou mít co jíst a budou si moct hrát," popsala učitelka z Madáji na jihozápadě Sýrie. "Přejí si, aby je odstřelovači zranili a ony se dostaly do nemocnice, kde dostanou najíst," vysvětluje.

Madáju od července 2015 obléhá syrská armáda. Od té doby se objevilo mnoho případů, kdy lidé umřeli hlady. Až loni v lednu byla do města vpuštěna humanitární pomoc.

Jeden psychiatr na milion lidí

"Riziko ztracené generace nikdy nebylo větší. Děti jsou traumatizované a vystavené extrémnímu stresu v době, kdy se utváří jejich psychika. Následky pro další život mohou být trvalé a nezvratné," uvádí psycholožka Marcia Brophyová, poradkyně organizace Save the Children pro Blízký východ.

V některých oblastech je však k dispozici jen jeden psychiatr na milion obyvatel, píše britský server The Guardian.

Podle odhadů organizace žijí v syrské válce nejméně tři miliony dětí ve věku do šesti let, které se do bojů už narodily. Další dva miliony dětí už ze země utekly.

Během války v Sýrii umřelo během šesti let 350 tisíc lidí.

Pro mě i pro ostatní je jednoduše lepší odejít bez úhony, utekli jsme z Damašku, mír v Sýrii neočekávám v řádu měsíců, doufám, říká syrský uprchlík.
 

Právě se děje

Další zprávy