Paul Ryan ujišťoval Čechy o silných vztazích s USA. Politikům ale jasně řekl: Chceme Nikulina

Daniel Anýž Jan Wirnitzer Daniel Anýž, Jan Wirnitzer
28. 3. 2018 14:35
Třetí nejvyšší ústavní činitel USA Paul Ryan je v Česku na týdenní soukromé cestě. Dva dny, uplynulé pondělí a úterý, ovšem měly charakter "oficiální návštěvy". Ryan je nejvýznamnějším americkým politikem v Česku od roku 2010, kdy tu byl prezident Barack Obama.
Šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a český premiér Andrej Babiš.
Šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a český premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Současná návštěva Paula Ryana v České republice má dva odlišné tóny. Tedy konkrétně měla - jeho pracovní program skončil v úterý, kdy promluvil před českými poslanci.

Ve veřejných vystoupeních předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu zdůrazňoval spojenectví mezi Českou republikou a Spojenými státy. A také fakt, že Američané stáli u vzniku samostatného Československa.

V soukromých jednáních s českými politiky však zmínil i témata, která jsou pro současné vztahy Česka a USA zdrojem napětí. Nebo je dokonce mohou do budoucna zásadně ohrozit.

"Amerika s vámi byla prvních sto let. Budeme s vámi příštích sto let. Budeme s vámi vždy a ještě více," uvedl nicméně Ryan na závěr úterního projevu v Poslanecké sněmovně. S jejím předsedou Radkem Vondráčkem pak podepsali společnou deklaraci ke stému výročí česko-amerických vztahů.

Od poslanců, mezi kterými chyběla část komunistů, se Paul Ryan v Praze dočkal "standing ovation", čili potlesku ve stoje.

Nikulin mezi USA a Ruskem

Když ale Ryan v pondělí jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO), otevřel "kauzu Nikulin". Tedy případ ruského občana Sergeje Nikulina, obviněného Američany z hackerských útoků. Nyní je v Česku ve vězení a Washington požaduje jeho vydání do USA.

"Téma Nikulinovy extradice skutečně na jednání s premiérem vznesl," potvrdila mluvčí vlády Barbora Peterová pro Aktuálně.cz.

Třicetiletý hacker Nikulin byl před dvěma lety v Praze zadržen na americký zatykač a Washington okamžitě požádal o jeho vydání. Nikulin se měl nabourat do amerických počítačových sítí a úložišť a ukrást data 80 milionů uživatelů. Podle FBI se mohl také zúčastnit hackerských útoků proti americké Demokratické straně před prezidentskými volbami v roce 2016.

S žádostí o vydání se ale následně přihlásila i Moskva, a to kvůli údajné internetové krádeži v řádu desítek tisíc korun. Washington uvádí, že jde o záminku - Rusko podle něj chce, aby Nikulin "nepromluvil". Američané jsou přesvědčeni, že na Nikulina mají jasný právní nárok, a celou věc berou jako otázku národní bezpečnosti USA.

"České zákony o vydání jsou velmi jasné, naše zákony jsou taky velmi jasné. Pokud tyto zákony budou dodrženy, pak máme všechny důvody věřit a očekávat, že Nikulin bude vydán do Spojených států," uvedl Ryan během úterní tiskové konference v Poslanecké sněmovně.

"Mluvil jsem se svými protějšky o potřebě dodržovat zákony," dodal pak Ryan ke svým jednáním s českými politiky.

Zeman versus Babiš?

Z české strany ale situace jednoznačná není. Premiér Babiš už dříve uvedl, že by upřednostnil vydání do USA. Proti je však prezident Miloš Zeman, který už třikrát intervenoval u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby byl hacker vydán do Ruska. A ministr má konečné slovo.

Pro Američany jde ale o zcela zásadní věc, jak potvrzuje bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. "To je skutečně věc principu, věc spojenecké důvěry," upozorňuje.

A stejné varování zaznělo od aktivních diplomatů z české ambasády ve Washingtonu. "Kdybychom Nikulina vydali do Ruska, mohli bychom to tady skoro zavřít," popsal jeden nejmenovaný diplomat výbušnost celé kauzy.

V aktuálních česko-amerických vztazích to navíc není jediný otazník. Ryan se v Praze rovněž zajímal o tendr na dodávku bojových vrtulníků, ve kterém je jedním z účastníků americká firma Bell.

Podle Petra Koláře je na Česku, jakou techniku si vybere. V současnosti volíme mezi americkou a italskou firmou, tedy mezi dvěma členskými zeměmi NATO. Problém je však v něčem jiném.

Další "zpackaný" tendr

"Jde o další zpackaný tendr," upozorňuje Petr Kolář. Po dvouletém výběrovém řízení se totiž účastníci tendru nyní od české strany dozvěděli, že šlo jen o "marketingový průzkum". Tak to před nedávnem označila ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO). Teď chce tendr začít v podstatě znovu.

Jak uvedl zdroj z české ambasády ve Washingtonu, Američany to "velmi nemile překvapilo". Jejich nabídka byla šita na míru podle specifikací, které dodala česká strana, a možný prodej vrtulníků už odsouhlasil i americký Kongres.

Podle Tomáše Pojara, bývalého náměstka ministerstva zahraničí, soutěž na vrtulníky potvrzuje "naši do očí bijící neschopnost vůbec nějakou techniku nakoupit".

V současnosti přitom ministerstvo obrany chystá dosud největší tendr na nákup více než 200 pásových obrněnců za 53 miliard korun. Jedním z účastníků bude také evropská divize americké firmy General Dynamics.

Pojar upozorňuje, že konkrétně ve vztahu k USA, které tlačí na to, aby si spojenci v NATO plnili své finanční závazky, je Česko například ve srovnání s Polskem či Rumunskem vnímáno negativněji.

"Polsko a Rumunsko jsou úplně jiná liga, nejen tím, že jsou to větší země. Ale právě i svým odhodláním investovat do armády," dodává Pojar.

Ryan v roli moderátora

Paul Ryan se tak ve svém úterním projevu v Poslanecké sněmovně rovněž dotkl závazku vydávat na armádní výdaje nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Česko v současnosti dává jedno procento a mezi devětadvaceti členy NATO je páté ode dna.

Ryan ovšem v projevu použil formulaci, aby to nepůsobilo jako kritika. "Jsme rádi, že Česká republika má konkrétní plán, jak v příštích letech tohoto cíle dosáhnout," uvedl Ryan k požadavku dvou procent.

Jeho vstřícný tón v tématu, kde se jinak Američané vyjadřují mnohem důrazněji, odpovídal tomu, že ve svých veřejných vystoupeních Ryan v Praze důsledně vysílal optimismus a důvěru v česko-americké vztahy. Jak se mohli přesvědčit i studenti, se kterými se Ryan setkal v úterý při debatě v Senátu. Ryan na sebe vzal úlohu moderátora, vybavil se mikrofonem a za přecházení uličkou vyvolával studenty.

Kromě jiného byla řeč o vztahu USA a EU, o nebezpečí obchodní války s Čínou, ale došlo i na osobnější témata. Ryan pochválil české pivo a pochlubil se, že jeho syn už ví, co byla pražská defenestrace.

Možná Český Krumlov?

Ryan přicestoval do Česka na celkem pětidenní návštěvu minulou neděli s manželkou a dětmi na osobní pozvání amerického velvyslance Stephena Kinga. Jejich rodiny pojí dlouholeté přátelství, žijí ve stejném městě Janesville ve Wisconsinu.

Dva dny, pondělí a úterý, ovšem Ryan ze svého soukromého programu vyčlenil na "oficiální návštěvu České republiky".

Z bezpečnostních důvodů americká ambasáda nesdělila, kde Ryanova rodina nyní stráví zbytek týdne."Větší část týdne jsme v Praze, ale navštívíme i další místa v České republice," uvedl Ryan v úterý.

Nejspíše bude záležet i na doporučení velvyslance Kinga. Ten v jednom z předchozích rozhovorů s českými novináři uvedl, že by sám rád navštívil Český Krumlov.

Video: Rusko znásilňuje naše mezinárodní smlouvy agresí k našim nejbližším spojencům ve východní Evropě, říká Paul Ryan

Rusko znásilňuje naše mezinárodní smlouvy agresí k našim nejbližsím spojencům ve východní Evropě, říká šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy