Méně eurokomisařů i úprava hlasování. Na summitu začala velká debata o rozšíření unie

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
6. 10. 2023 11:02
Evropská unie se bude muset změnit, pokud má přijmout Ukrajinu a další země, zní ze španělské Granady. Ve městě na jihu Španělska se tento týden koná schůzka Evropského politického společenství, které se poprvé sešlo loni na podzim v Praze. Do Granady se sjeli lídři čtyřicítky evropských států.

Stejně jako jiná fóra také Granada potvrdila podporu zájemcům o vstup do Evropské unie. I tady ale padla jasná slova o tom, že rozšíření Evropské unie bude možné, pouze pokud EU projde vnitřní reformou. Co přesně by to znamenalo? Přinášíme hlavní otázky a odpovědi.

Předseda Evropské rady Charles Michel.
Předseda Evropské rady Charles Michel. | Foto: Jakub Plíhal

Kdy by mělo ke změnám dojít?

Všechny novinky musí vstoupit v platnost nejpozději v moment dalšího rozšíření. Neformálně se pracuje s rokem 2030 coby nejbližším termínem, kdy by unie mohla přijmout nové členy. Navrhl ho stálý předseda evropských summitů Charles Michel a také skupina francouzsko-německých akademiků, u kterých si unijní země objednaly analýzu reformy. 

Konkrétnější debaty o změnách by pak začaly zřejmě v roce 2025, kdy má Evropská komise předložit návrh nového víceletého rozpočtu unie, který obsahuje a přesahuje horizont roku 2030. Státy budou muset v té chvíli zohlednit rozšíření ve společných výdajích. Pokud to neudělají, bude jasné, že se s rokem 2030 spíše nepočítá. 

 

Právě se děje

Další zprávy