Méně eurokomisařů i úprava hlasování. Na summitu začala velká debata o rozšíření unie

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
6. 10. 2023 11:02
Evropská unie se bude muset změnit, pokud má přijmout Ukrajinu a další země, zní ze španělské Granady. Ve městě na jihu Španělska se tento týden koná schůzka Evropského politického společenství, které se poprvé sešlo loni na podzim v Praze. Do Granady se sjeli lídři čtyřicítky evropských států.

Stejně jako jiná fóra také Granada potvrdila podporu zájemcům o vstup do Evropské unie. I tady ale padla jasná slova o tom, že rozšíření Evropské unie bude možné, pouze pokud EU projde vnitřní reformou. Co přesně by to znamenalo? Přinášíme hlavní otázky a odpovědi.

Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Jaký je postoj jednotlivých států?

Postoj k vnitřní reformě EU není zatím u většiny ze sedmadvacítky členských států jasný. Francouzský prezident Emmanuel Macron patří mezi dlouhodobé zastánce hlubší změny EU, pokud se má dál rozšířit. K omezení práva veta v některých otázkách zahraniční politiky vyzval loni v Praze i německý kancléř Olaf Scholz. Země Pobaltí jsou tomu také nakloněné.

Naopak středoevropské státy včetně Česka se zatím veřejné debatě tímto směrem vyhýbají. Česká vláda podporuje přijetí Ukrajiny a dalších zemí do unie, minimálně navenek ale odmítá připustit, že reforma EU je pro rozšíření nutnou podmínkou. Hlavní vládní strana, ODS, dlouhodobě tvrdí, že omezení práva veta jde proti českým zájmům, a debatě se vyhýbá.

 

Právě se děje

Další zprávy