Rasistické nadávky odsoudil fotbalový svaz, anglické fotbalové kluby, britský premiér Boris Johnson i princ William. "Jsem znechucen rasistickými urážkami na adresu anglických hráčů. Je to absolutně nepřijatelné. Toto musí skončit a ti, kdo se urážek dopouštějí, musí být hnáni k zodpovědnosti," uvedl William, následník britského trůnu a vnuk královny Alžběty II.
Anglický tým trenéra Garetha Southgatea přitom působil jako stmelující faktor společnosti. Mnoho hráčů má původ mimo Anglii, a to nejen ti tmavé pleti. Například otec kapitána Harryho Kanea je Ir.
"Naši hráči mohou být vzorem. Je jejich úkolem komunikovat s veřejností ve věcech, jako jsou rovnost, rasová snášenlivost, spravedlnost. Můžeme směřovat k tolerantnější společnosti, ve které zavládne větší vzájemné porozumění, a naši kluci toho mohou být součástí," řekl před začátkem Eura Southgate, který sám devět let reprezentoval Anglii jako hráč.
Komentátor agentury Reuters Ossian Shine napsal ještě před finále, že schopnost sportu měnit společnost se možná někdy trochu přeceňuje, ale že anglický tým přece jen má potenciál zmírnit politickou a sociální disharmonii v zemi, kterou rozděluje názor na brexit a těžko se vyrovnávala s dopady pandemie koronaviru.
Urážky od anonymů
Finálová porážka a útoky na hráče tmavé pleti však ukazují spíše opak. "Oficiální institucionální rasismus v Británii není. Země má v tomto směru pokrokové zákonodárství už od konce 60. let, kdy se začaly trestat rasově motivované projevy nenávisti. Ale samozřejmě v některých vrstvách britské společnosti to pod povrchem pořád bublá a projevuje se to na sociálních sítích, kde anonymita umožňuje beztrestné projevy rasismu," vysvětluje deníku Aktuálně.cz znalec Velké Británie Jan Váška z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
"Ve chvíli, kdy tři hráči černé pleti za Anglii nedají penalty a ta kvůli tomu přijde o titul mistra Evropy, je v podstatě nevyhnutelné, že takové názory se na sociálních sítích objeví," dodává Váška.
Racist abuse will never be tolerated, for club nor for country.
— Manchester United (@ManUtd) July 12, 2021
If you see any form of abuse or discrimination, 𝗮𝗰𝘁 and 𝗿𝗲𝗽𝗼𝗿𝘁 it.#SeeRed #allredallequal
Podle něj anglická fotbalová reprezentace začala být z hlediska barvy kůže hráčů různorodá o dost později než třeba francouzská nebo nizozemská. "Pro některé lidi v Anglii je také pořád těžko stravitelné, aby byl kapitánem reprezentace černoch," upozorňuje Jan Váška.
Hlasitá menšina
Podle Václava Štětky, který žije ve Velké Británii a působí na katedře sociálních a humanitních studií Loughborough University, jsou rasisté v zemi v menšině, ale zato jsou hlasití.
"Většinová snaha ukázat, že rasismus do slušné společnosti nepatří, se sráží s menšinou populace, která se v rasistických projevech stále vyžívá. A to hlavně prostřednictvím sociálních sítí, které umožňují anonymitu, což je vidět právě v tomto případě, kdy ty urážky hráčů černé pleti pocházejí převážně od anonymů," říká Štětka s tím, že podle jeho mínění řadu rasistických projevů nepřímo podněcují i někteří britští politici, hlavně z řad krajní pravice a Konzervativní strany.
"Například britská ministryně vnitra Priti Pattelová je dlouhodobně známá velmi nepřátelskou rétoriku vůči přistěhovalcům. Od roku 2016 a referenda o Brexitu, díky kterému výrazně posílily negativní projevy britského nacionalismu, četnost nenávistných a rasistických incidentů v Británii vzrostla. I když jde stále o minoritu, která se jich dopouští, je dost hlasitá," ,odává.
Sociální síť Twitter v reakci na rasistické projevy oznámila, že od nedělního večera odstranila přes tisíc příspěvků obsahujících urážky a dehonestaci anglických fotbalistů a zrušila některé účty, které je šířily. Britská policie uvedla, že se šířením nenávistných vzkazů zabývá a nebude je tolerovat.