Německá vláda chce imigrantům usnadnit cestu k získání občanství, a mimo jiné tak pomoci přilákat kvalifikovanou pracovní sílu ze zahraničí, která v mnoha oborech německé ekonomiky chybí. Příslušný návrh v pátek představilo ministerstvo vnitra, napsala agentura DPA. Nová pravidla například počítají s tím, že o občanství bude možné zažádat už po třech až pěti letech pobytu namísto dosavadních osmi. Zmírní se i požadavky na úroveň zvládnutí jazyka, což pomůže také imigrantům z prvních generací tak zvaných gastarbeiterů, kteří přicházeli do Německa od 60. let minulého století.
"Chceme, aby se lidé, kteří jsou součástí naší společnosti, podíleli na demokratickém formování naší země," uvedla v prohlášení ministryně vnitra Nancy Faeserová. Podle ní si chce Německo vzít příklad z Kanady, kam se díky vstřícně nastaveným pravidlům daří lákat kvalifikované lidi ze zahraničí. Ministryně také zdůraznila, že získání německého pasu bude zapovězeno lidem, kteří spáchají rasisticky nebo antisemitsky motivovaný trestný čin a že podmínkou pro získání občanství bude, aby daný člověk ctil hodnoty, jako je důstojnost a rovnost všech lidí ve společnosti.
"Lidé, kteří se tady dobře integrovali a živí se vlastní prací, se mohou v budoucnu snadněji stát Němci… Potřebujeme kvalifikované přistěhovalce," řekl DPA ministr spravedlnosti Marco Buschmann.
Nová pravidla by měla pomoci i imigrantům z řad gastarbeiterů, jak se říká lidem, kteří do Německa mířili za prací od poloviny minulého století zejména z chudších zemí, především z Turecka. Ti už nebudou muset skládat kvůli občanství písemnou zkoušku z jazyka a reálií, bude jim stačit znalost mluvené němčiny.