Zastřelený útočník z Paříže byl z Čečenska. Odpovědnost nese Francie, vzkázal tamní vůdce Kadyrov

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2018 22:02
Francouzské úřady na základě otisků prstů identifikovaly útočníka jako Čečence narozeného v roce 1997 v Ruské federaci.
Utíkající lidé a nehybné tělo na silnici. Záběry krátce po útoku nožem v centru Paříže | Video: Reuters, TWITTER / @DEZOUZART

Paříž - Sobotní večerní útok v centru Paříže, při němž muž s nožem zabil jednoho člověka a čtyři další zranil, vyšetřují francouzské úřady jako možný teroristický čin. Informovala o tom agentura AFP, podle níž vyšetřování případu převzal protiteroristický útvar.

Francouzské úřady na základě otisků prstů identifikovaly útočníka jako Čečence narozeného v roce 1997 v Ruské federaci. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování o tom informovala agentura AFP. Rusko si podle agentury TASS od Francie vyžádalo o útočníkovi informace.

"Požádali jsme o informace o této osobě a od francouzských úřadů očekáváme odpověď," sdělila agentuře TASS tisková atašé ruského velvyslanectví ve Francii Anna Šlyčková.

Podle vůdce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova nese veškerou zodpovědnost za sobotní útok Francie. Pachatelem činu byl podle něj muž jménem Chasan Azimov, který je francouzským občanem.

"V Čečensku se pouze narodil, ale vyrůstal, jeho osobnost, jeho názory a přesvědčení se formovaly ve francouzské společnosti," uvedl Kadyrov na sociální síti Telegram. Vyjádřil zároveň přesvědčení, že pokud by strávil své dětství a dospívání v Čečensku, "byl by Chasanův osud jiný".

Podle čečenského vůdce byl dvacetiletý mladík, kterého policie během sobotního útoku nožem v druhém pařížském obvodu zastřelila, kdysi ruským občanem, jeho pas už ale není platný, protože nepožádal o nový. V době útoku byl podle francouzských úřadů občanem Francie.

Server Europe 1 napsal, že mladík měl čistý trestní rejstřík, ale zajímaly se o něj kvůli radikálním islámským názorům francouzské tajné služby. Podle stanice BFM TV byl asi před rokem jako svědek vyslýchán protiteroristickým oddělením kvůli svým vazbám na blíže neupřesněného člověka v Sýrii.

K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát. V prohlášení na internetu označila útočníka za jednoho ze svých "bojovníků".

Podle Islámského státu útočník svým činem vyslyšel jeho výzvy, aby přívrženci organizace napadali členy vojenské koalice vedené Spojenými státy, která bojuje proti extremistům v Iráku a Sýrii. Francouzská armáda je aktivním členem koalice od roku 2014, připomněla agentura AP. Agentura Amak ale neposkytla žádný důkaz pro své tvrzení ani nesdělila totožnost zastřeleného útočníka. Francouzské úřady zatím spojení mezi mužem a Islámským státem nepotvrdily. 

Prokurátor François Molins pouze uvedl, že podle svědků křičel během činu Alláhu akbar (Bůh je veliký). "Na základě metody útoku zahájil protiteroristický útvar vyšetřování pro podezření z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým motivem," sdělil Molins.

Útok se odehrál v sobotu krátce před 21:00 v druhém pařížském obvodu v blízkosti paláce Garnier, který je sídlem Pařížské národní opery. Jedná se o rušnou turistickou oblast s množstvím barů, restaurací a divadel, která bývá v sobotu večer pravidelně zaplněna davy lidí.

Obětí se podle ministra vnitra Gérarda Collomba stal 29letý muž. "Znovu bylo zasaženo mládí Francie," konstatoval Collomb. Stav dvou zraněných lidí je vážný, další dvě osoby byly zraněny lehce. Všichni čtyři zranění jsou ale mimo ohrožení života, sdělil Colomb. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci zdůraznil, že Francie neustoupí "nepřátelům svobody". Ve svém vyjádření na Twitteru rovněž pochválil policisty, kteří zneškodnili útočníka. "Francie znovu platí krví, ale neustoupí ani o píď nepřátelům svobody," podotkl Macron.

Policisté se údajně nejprve pokusili útočníka zneškodnit elektrickým paralyzérem, a když se jim to nepodařilo, zahájili na něj palbu. Kromě prezidenta Macrona jejich rychlý zákrok ocenil i premiér Édouard Philippe a ministr vnitra Collomb.

"Útok v Paříži: Klaním se před chladnou hlavou a schopností policejních sil, které zneškodnily útočníka, (rychle) reagovat," uvedl na Twitteru ministr. "Mé první myšlenky směřují k obětem tohoto hnusného činu," dodal.

Naopak šéfka krajní pravice Marine Le Penová využila útok ke kritice vlády. "Občané Francie se již nespokojí s komentáři, očekávají činy," uvedla po útoku, který označila za dílo islamisty.

Francie se v posledních letech potýká s teroristickými útoky islámských radikálů, kteří už v minulosti využili jako zbraně i nožů, například v Marseille v říjnu 2017. Naposledy na konci března útočil islamista na jihozápadě Francie. Při atentátu, který byl prvním od zrušení výjimečného stavu v loňském roce, zahynuli čtyři lidé. Zatím nejhorší teroristický útok posledních let si v roce 2015 vyžádal v Paříži 130 obětí. Celkem od počátku roku 2015 zahynulo při teroristických útocích ve Francii podle AFP 254 lidí.

Čečenci jako pachatelé teroristických útoků na Západě nejsou úplnou výjimkou. Příkladem jsou bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové, kteří v roce 2013 podnikli bombový útok na maraton v americkém Bostonu. Při explozích zahynuli tři lidé a dalších přes 260 bylo zraněno. Zatímco Tamerlan byl při následném policejním zátahu zabit, Džochara policie dopadla a v roce 2015 mu soud v USA uložil trest smrti. 

VIDEO: Záběry z velkého teroristického útoku v Paříži v roce 2015. 

Teroristé zaútočili v pátek na několika místech v Paříži. Muž přežil výbuch u fotbalového stadionu jen díky tomu, že jeho mobil zachytil létající střepiny. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy