Rodinu v USA může navštívit i širší příbuzenstvo. Federální soud zmírnil protiimigrační dekret

ČTK ČTK
14. 7. 2017 10:50
Federální soud v USA zmírnil protiimigrační dekret, který se týká obyvatel ze zemí Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska. Nově bude moci příbuzné v USA navštívit i širší rodina včetně prarodičů. Dosud se víza vztahovala jen na rodiče, děti, sourozence nebo snoubence.
Protesty proti Trumpovi a jeho antiimigračnímu dekretu, Dullesovo letiště ve Washingtonu, leden 2017.
Protesty proti Trumpovi a jeho antiimigračnímu dekretu, Dullesovo letiště ve Washingtonu, leden 2017. | Foto: Reuters

Honolulu (USA) - Federální soud ve Spojených státech ještě více zmírnil přísný výklad částečně odblokovaného protiimigračního dekretu prezidenta Donalda Trumpa.

Do USA za příbuznými tak nově může cestovat i širší rodina, jako jsou prarodiče nebo strýcové a tety.

Ve čtvrtek o tom rozhodl federální soudce Derrick Watson, informovala agentura Reuters. Trumpova administrativa dosud víza vydávala jen rodičům, dětem, sourozencům nebo snoubencům, kteří chtěli v USA navštívit své blízké.

"Rodina byla rozdělená a trpěli skuteční lidé, a to velmi," řekl havajský hlavní návladní Douglas Chin. Dodal, že jeho úřad se nyní připravuje na říjnové slyšení, kdy se nejvyšší soud bude dekretem zevrubně zabývat.

Nejvyšší soud na konci června částečně odblokoval Trumpovo exekutivní nařízení, které brání ve vstupu do země občanům šesti převážně muslimských zemí a všem běžencům.

Dekret se vztahuje na obyvatele Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska. Cesty do USA jim bez příslušných vazeb blokuje na 90 dní.

Rozhodl, že o víza mohou žádat cizinci i uprchlíci, kteří mají vztah bona fide, tedy v dobré víře, k lidem či subjektům v USA.

Trumpova administrativa následně určila, že blízké a důvěryhodné vztahy jsou v nejužší rodině, ale již ne na úrovni vnoučat či prarodičů. Úspěšně vízovým řízením mohou projít i ti, které k USA vážou pracovní a studijní povinnosti.

Stát Havaj se záhy obrátil na federální soud s tím, aby do USA mohlo i širší příbuzenstvo lidí, kteří už na americkém území pobývají. To na začátku července soudce Watson odmítl, následně se ale Honolulu odvolalo s žádostí o určení, co přesně vztah bona fide znamená.

 

Právě se děje

Další zprávy