Brusel - Návrh britské premiérky Theresy Mayové, jak po brexitu naložit s unijními občany v zemi, je fiaskem.
Takový výraz používají představitelé europarlamentních uskupení v dopise, který adresují unijnímu vyjednávači pro brexit Michelu Barnierovi.
Autorem dopisu je vůdce liberálů a europarlamentní koordinátor pro brexit Guy Verhofstadt. Podepsali ho ale taky představitelé lidovců, sociálních demokratů, zelených a levice.
Všechny tyto politické skupiny mají v Evropském parlamentu pohodlnou 77procentní většinu. A mohou tedy dohodu o brexitu odmítnout.
Autoři dopisu tvrdí, že odmítnou jakoukoli dohodu s Londýnem, která učiní z obyvatel členských států EU občany druhé kategorie.
"Britský návrh přináší reálné riziko toho, že vytvoří občany druhého řádu," stojí v dopise.
Podle nich je nynější návrh diskriminační. "Evropská unie má společný cíl prodloužit, zlepšit a rozšířit práva, ne je redukovat," stojí v dopise. "Bohužel, návrh obsahuje řadu nepřesností, která mohou v britských a evropských obyvatelích vyvolat zbytečnou obavu."
Málo ambiciózní, nejasný
Evropský parlament může ze strany EU dohodu o vystoupení Velké Británie z unie vetovat.
"Evropský parlament si vyhrazuje právo odmítnout jakékoli ujednání, které bude nakládat s občany EU hůře než nyní, a to nehledě na jejich národnost," cituje z dopisu britský deník The Guardian.
Europoslanci v dopise uznávají demokratické právo Británie unii opustit. Tvrdí ale, že to ekonomicky ostrovní zemi a ani zbytku Evropy neprospěje.
Na konci června Mayová uvedla, že chce, aby s občany Evropské unie v Británii bylo i po brexitu zacházeno jako s Brity. A to alespoň pět let po "rozchodu". To znamená, že by tito lidé měli stejná práva, například pokud jde o lékařskou péči a školství.
Barnier ale vzápětí britský návrh označil za málo ambiciózní, nejasný a s nedostatečnými zárukami.
V Británii jsou asi tři miliony lidí z unijních zemí, jinde v EU pak žije zhruba milion Britů.