Dva elitní slovenští žalobci opustí prokuraturu. Dozorovali Kuciakův případ

ČTK ČTK
17. 4. 2024 15:36
Dva žalobci z již zrušeného elitního útvaru slovenské prokuratury, kteří naposledy zastupovali stát například v dosud soudně neukončeném případu vraždy novináře Jána Kuciaka, se ke konci června vzdávají svých funkcí. Oba prokurátoři, Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš, po březnovém rozpuštění elitního útvaru neúspěšně žádali o přeložení na krajskou prokuraturu v Žilině, kde v minulosti působili.
Pieta za Kuciaka na Slovensku, snímek z února 2019
Pieta za Kuciaka na Slovensku, snímek z února 2019 | Foto: Reuters

Harkabus v dopisu generálnímu prokurátorovi kritizoval poměry na prokuratuře a přirovnal je k období normalizace v komunistickém Československu.

Prokuratura na Slovensku je hierarchicky řízenou institucí, ve které má nejsilnější postavení její šéf Maroš Žilinka.

Kauzu Kuciakovy vraždy měli původně na starosti jiní prokurátoři. Jeden z nich mezitím odešel do penze, další do úřadu evropského veřejného žalobce.

V šest let starém případu Kuciakovy vraždy, při kterém byla zastřelena i jeho přítelkyně, soudy na Slovensku dříve pravomocně odsoudily tři obžalované včetně samotného střelce.

Loni pak soud první instance v novém líčení opětovně zprostil Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy reportéra, naopak vinnou ze sjednání tohoto zločinu uznal Kočnerovu známou Alenu Zsuzsovou. Tento verdikt není pravomocný, případem se znovu zabývá slovenský nejvyšší soud, který už v roce 2021 zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad Kočnerem a Zsuzsovou.

Naposledy soud první instance případ Kuciakovy vraždy spojil kromě jiného s přípravou nedokonané vraždy Žilinky, a to z doby, kdy byl Žilinka prokurátorem útvaru slovenské prokuratury.

Zrušení elitního útvaru prokuratury, která vznikla před zhruba 20 lety na boj proti organizovanému zločinu a nejzávažnějším kriminálním případům, prosadila nynější slovenská vláda. Premiér Robert Fico útvar označil za semeniště zla a porušování lidských práv.

Úřad vykonával dozor také nad vyšetřováním různých kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Vedení prokuratury po zrušení úřadu přeřadilo na svůj trestní odbor jen část z bývalých elitních prokurátorů, další skončili v jiných složkách generální prokuratury.

Video: V Kremlu otevřeli šampaňské. Putin má Slovensko prakticky na talíři, varuje Kňažko (9. 4. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Milan Kňažko | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy