Abuja - Jsou to už dva roky od doby, co beze stopy zmizely. Ozbrojenci z radikální islamistické skupiny Boko Haram je unesli z dívčí internátní školy v severonigerijském Chiboku. O osudu více než 270 dívek až doposud nikdo nic nevěděl.
Nyní poslali radikálové nigerijské vládě video, na kterém se objevilo 15 z nich. Oděné v černém žádají vládu, aby s únosci spolupracovala a osvobodila je.
"Dne 25 prosince 2015 mluvím ve jménu všech dívek z Chiboku. Všechny jsme v pořádku," říká na konci dvouminutového záznamu jedna ze školaček.
Několik rodičů v nich poznalo svoje dcery. Po téměř dvou letech je mohli spatřit. Živé.
Ostatní upínají své naděje na to, že oněch 15 děvčat bylo vybráno, aby reprezentovaly celou skupinu, a že jsou živé a v pořádku opravdu všechny.
"Chtělo se mi vytáhnout ji z té obrazovky," popsala své pocity pro CNN jedna ze zoufalých matek. Její dceři Saratu je teď 17 let. Od jejích patnácti o ní nemá žádné zprávy.
Video vyvolalo další vlnu protestů proti nečinnosti vlády. Spolu s rodiči dívek, po kterých se slehla zem, se jich účastní i ostatní příbuzní a obyvatelé Nigérie. Do kampaně za jejich osvobození se skrze sociální sítě zapojily i známé osobnosti z celého světa. Přiveďte nám zpátky naše dívky, volají už několik dlouhých měsíců.
Stovky lidí pořádají pochody v ulicích hlavního města Abuja. Podle zpravodajů z BBC viní předchozí vládu z nedostatečné ochrany před radikálními islamisty a současnou administrativu z toho, že nedokáže dělat pro jejich osvobození více.
Rukojmí, na které svět zapomněl
Ozbrojenci z Boko Haram zaútočili na dívčí školu v Chiboku na severu Nigérie v dubnu roku 2014 a unesli přes 270 studentek. Po několika měsících se podařilo 57 z nich uprchnout.
O zbytku nebyly - kromě krátkého videa natočeného krátce po únosu - žádné zprávy. Islamisté na něm žádali o výměnu za vězně. Vyhrožovali, že budou původně křesťanské dívky, které v zajetí konvertovaly k islámu, přinuceny vzít si bojovníky skupiny nebo budou prodány do otroctví.
Přestože se tragická událost dostala díky internetu do povědomí celého světa, není to zdaleka jediný zločin, kterého se Boko Haram dopustila.
Právě v roce 2014 dosáhli radikálové z Boko Haram vrcholu svých sil. Pomocí drancování, zabíjení a znásilňování získali kontrolu nad několika městy na severu Nigérie a proměnili je v samozvaný chalífát. Jejich obyvatelé čelili masakrům a násilnému obracení na radikální islámskou víru. Ve městě Damask v listopadu téhož roku zajali stovky dětí v místní škole. I jejich osud je stále v rukách islamistů, připomíná britský list The Telegraph. Zatímco se pozornost světa upíná na školačky z Chiboku, nigerijská vláda selhává hned na několika frontách, upozorňují lidskoprávní organizace, jako je Human Rights Watch.
Amnesty International tvrdí, že milice od roku 2014 unesly asi 2000 dětí a že mnohé jsou sexuálně zotročeny nebo přinuceny bojovat. Některé byly vycvičeny k sebevražedné misi.
Jak hovoří poslední zpráva UNICEF, děti jsou skupinou Boko Haram využívány k sebevražedným atentátům stále častěji. V loňském roce bylo v západní Africe zaznamenáno celkem 44 dětských bombových útočníků.