Argentinci vyhlásili kvůli škrtům generální stávku. Nefungují letiště, obchody ani banky

ČTK ČTK
9. 5. 2024 17:56
Argentinci vyhlásili kvůli škrtům generální stávku. Nefungují letiště, obchody ani banky

Argentinští odboráři ve čtvrtek zorganizovali generální stávku na protest proti úsporným opatřením a dalším reformám, které zavádí loni zvolený ultraliberální prezident Javier Milei. V jihoamerické zemi s téměř 50 miliony obyvatel jsou mimo provoz letiště, přístavy, supermarkety i banky, informovala agentura Reuters.

Jednodenní stávka se koná v době, kdy argentinský parlament projednává reformní balíček prosazovaný prezidentem, který má snížit regulaci podnikatelského sektoru v Argentině a omezit vliv státu na ekonomiku. Milei loni nastoupil do úřadu se slibem dramaticky snížit veřejné výdaje po letech vysokých výdajů a zadlužení, hluboké ekonomické problémy však zatím v zemi přetrvávají.

Generální stávka navazuje na masivní protesty, které minulý měsíc reagovaly na škrty ve školství. Lídr odborového svazu CTA Hugo Yasky uvedl, že stávka je výrazem odporu vůči "vládě, která je přínosem jen pro bohaté na úkor lidu, odevzdává přírodní bohatství a snaží se zrušit práva pracovníků".

V Argentině je dnes ochromená hromadná doprava, školy včetně univerzit výrazně omezily výuku. Práce se zastavila ve významném sektoru zpracovávání obilí, zatímco omezené je obchodování na trzích a ke stávce se připojují i zaměstnanci bank.

Protest je zkouškou pro vládu ekonoma a bývalého komentátora Mileie, který šokoval vítězstvím v podzimních volbách. V kampani se vymezoval vůči všem zavedeným politickým stranám a symbolem jeho programu se stala motorová pila odkazující na škrty ve veřejných výdajích. Reuters uvádí, že jeho plány po letech ekonomických problémů mnozí Argentinci stále podporují.

Jeho tržně orientované kroky a úsporná opatření však mají negativní dopad na finance obyvatel a provází je propad ekonomické aktivity. Podle zpravodajské společnosti BBC inflace, kterou Milei označuje za svoji hlavní výzvu, sice v poslední době začala klesat, ovšem stále je extrémně vysoká a dosahuje skoro 300 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy