Soud zrušil loňské výsledky obecních voleb v Hřensku

ČTK ČTK
3. 10. 2011 16:30
Krátce před volbami se k trvalému pobytu v obci účelově přihlásilo 32 voličů
Foto: Jan Langer

Ústí nad Labem - Loňské obecní volby ve Hřensku na Děčínsku jsou neplatné, v pondělí o tom rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem.

Podle soudu bylo 32 voličů krátce před volbami účelově přihlášeno k trvalému pobytu v obci. Těchto více než 17 procent voličů podle soudkyně Markéty Lehké mohlo výsledky voleb významně ovlivnit.

Všechna dřívější rozhodnutí zastupitelstva od října loňského roku jsou tedy neplatná.

O neplatnosti říjnových komunálních voleb ve Hřensku rozhodoval letos v květnu Ústavní soud a vrátil ji k projednání ústeckého krajskému soudu.

"Ústavní soud přesně vymezil, jak by soud měl posuzovat občany z hlediska jejich volebního práva," řekla soudkyně. Soud tak vyhodnotil 32 voličů jako účelových a zpochybnil také hlasy dalších dvou chatařů, kteří ve Hřensku reálně nežijí.

Dnešní rozhodnutí soudu už neumožňuje žádný další opravný prostředek. Všechna dřívější rozhodnutí v říjnu zvoleného zastupitelstva jsou tak neplatná.

Za 1 hlas 5000 korun 

Podle starosty obce Josefa Černého tak nebudou platit například některé smlouvy nebo převody pozemků. "Máme trochu výhodu, že jsem byl starostou i před volbami, takže pokračuji ve funkci dál, tak jak mi to zákon ukládá," komentoval rozhodnutí soudu starosta.

Ministr vnitra do 30 dnů od rozhodnutí soudu vyhlásí termín opakovaných voleb.

Povolební stížnost hřenské ODS kritizovala podezřelý nárůst počtu voličů před loňskými komunálními volbami. Lídr kandidátky občanských demokratů v podzimních volbách Milan Franc rozhodnutí přivítal.

"Rozhodnutí je určitě správné, ale přišlo pozdě. Téměř rok po volbách je příliš pozdě," řekl s tím, že doufá, že nový termín voleb bude ještě do konce roku.

Někteří svědkové v červenci u soudu vypověděli, že měli za přistěhování do Hřenska a svůj volební hlas slíbeno 5000 korun, což potvrdil soudu i podnikatel, který jim peníze nabízel.

Peníze ale podle něj nakonec předány nebyly. Majitel stavební firmy prý měl za hlasy slíbené stavební zakázky od obce.

Volby v Hřensku vyhrálo sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná. Obsadilo tři křesla v sedmičlenném zastupitelstvu.

Druhé místo patřilo sdružení Strana za trvalou prosperitu naší obce a soutěsek, které získalo také tři mandáty. Poslední mandát získal kandidát ODS.

Volby opakovala i Krupka a Bohy

Hřensko není jedinou obcí, která má kvůli neplatným komunálním volbám potíže. Z poslední doby je nejznámější případ Krupky na Teplicku, kde se od loňského podzimu volilo do zastupitelstva již třikrát, naposledy před necelým měsícem.

První dvoje volby soud pokaždé zneplatnil kvůli machinacím s nakupováním hlasů sociálně slabých, podobné podezření se ale objevilo i v posledním případě a osud voleb i v tomto případě záleží na rozhodnutí soudu.

Už dvakrát soud zrušil i hlasování v obci Bohy na Plzeňsku, v tomto případě bylo důvodem účelové přihlašování voličů. Bývalý starosta dokonce kvůli tomu podle tisku čelí obvinění ze zneužití pravomoci.

Před loňskými volbami údajně přihlašoval k pobytu v obci lidi, kteří patřili k jeho příznivcům, a naopak odmítal přihlásit nové obyvatele z tábora jeho odpůrců.

Kvůli přihlašování voličů se volby opakovaly i v Karlově Studánce na Bruntálsku, kde prý přihlašování zorganizoval bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák.

Kromě Krupky a Hřenska soudy zneplatnily po komunálních volbách loni v říjnu hlasován i v dalších obcích. Například v Českém Těšíně, v jednom z okrsků v Roudnici nad Labem a v Jirkově na Chomutovsku se volby opakovaly kvůli kupování hlasů.

V případě Starého Plzence byla pro krajský soud důvodem pro zneplatnění voleb neoprávněná kandidatura dvou lidí, kteří neměli ke dni voleb v obci trvalé bydliště.

 

Právě se děje

Další zprávy