Tiskárna z kauzy DPP neuspěla, Sitta miliony vracet nemusí

Radek Nohl Radek Nohl
4. 8. 2014 12:58
V kauze kolem firmy Neograph čelí Vladimír Sitta mladší i obvinění, podle policie vyvedl z tiskárny miliony.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Vladimír Sitta mladší, bývalý obchodní ředitel tiskárny Neograph, může slavit dílčí úspěch ve sporu s firmou, pro kterou dříve pracoval.

Městský soud v Praze totiž zamítl žalobu, kterou proti němu podala právě společnost SPM – Security Paper Mill (dříve Neograph). Ta se snažila soud přesvědčit o tom, že Sitta vyvedl z firmy bezmála dva miliony korun. S tímto tvrzením ale firma neuspěla.

"Podaná žaloba je zcela nedůvodná," řekla mluvčí Markéta Puci k rozhodnutí soudkyně. Rozhodnutí soudu potvrdil i Sittův advokát Petr Kočí. "Soud má za to, že žalovaný se žádným způsobem bezdůvodně neobohatil," uvedl. Rozsudek ale ještě není pravomocný.

Sitta čelí obvinění z tunelování

V kauze kolem firmy SPM – Security Paper Mill ale Sitta mladší čelí i obvinění. Policie jej podezírá, že spolu se svým advokátem a otcem Vladimírem Sittou starším pomocí fiktivních faktur vyvedli z tiskárny na svou firmu Avium Partners několik milionů korun. Sittův obhájce i zástupci Nadačního fondu proti korupci, který Sittu ocenil statisícovou odměnou za odvážné chování při zveřejnění případu DPP a předražených jízdenek, postup policie kritizují. 

"Oproti rozhodnutí soudu policie nadále důkazy ignoruje, řízení neúměrně prodlužuje a Vladimíra Sittu protiprávně šikanuje; dozorové státní zastupitelství není schopno zajistit nápravu," stěžuje si Kočí.

Svědek proti Ivo Rittigovi

Jenže zatímco v trestním řízení je Sitta obviněn za to, že si měl nechat proplatit údajně fiktivní faktury, Městský soud v Praze řešil to, zda budou peníze za tyto faktury vráceny firmě SPM – Security Paper Mill. A soud tedy řekl, že není na jejich vrácení důvod.

"Soud dospěl k závěru, aniž by měl k dispozici závěry z probíhajícího trestního řízení, že může o této věci samostatně rozhodnout, neboť se jedná o záležitost, která nesouvisí s případnou trestnou činností, a je třeba pouze ujasnit, zdali fakturace žalovaného jako taková byla po právu a zdali práce, které byly fakturovány, byly provedeny,“ napsala do rozsudku soudkyně Nataša Reichlová.

Pokud se jedna strana proti verdiktu odvolá, bude případ pokračovat u Vrchního soudu v Praze.

Sitta v Neographu skončil v prosinci 2011 poté, co veřejně promluvil o tom, že část peněz ze zakázky na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik končí ve firmě na Panenských ostrovech napojené na podnikatele Iva Rittiga.

 

Právě se děje

Další zprávy